Ziele świętojańskie i jego właściwości

Aneta R. Lipiec 16, 2018 Możliwość komentowania Ziele świętojańskie i jego właściwości została wyłączona

Podobno w Noc Świętojańską zakwita kwiat paproci. Podobno tak, ale tak naprawdę na jego temat nie powiemy nic, ponieważ nikt nigdy tego kwiatu nie widział i nie zerwał tym bardziej. Natomiast w tym dniu – i tu mamy pewność – kwitnie ziele świętojańskie. Taką właśnie nazwę przypisano dziurawcowi zwyczajnemu. To ziele, które jest bardzo popularne również i w naszym kraju. Rośnie na polach, na łąkach, a tym samym możemy mówić o jego dużej powszechności, o dostępności do niego.

Samodzielne przyrządzenie

Dziurawiec można zerwać samemu, ale można także go zakupić w sklepie zielarskim. Oczywiście musimy w tym miejscu wskazać na sens pozyskiwania owego dziurawca. Jakie korzyści są z nim związane? Możemy mówić o bardzo szerokim działaniu zdrowotnym. Wskażemy w tym miejscu chociażby na działanie przeciwbakteryjne, na działanie rozkurczowe czy też moczopędne. Jest to swoisty lek uniwersalny znany ludzkości od pokoleń. Jego zastosowanie jest powszechne i różnorodne. Mówiąc o jego działaniu, będziemy wskazywali na wiele różnych aspektów. Na pewno warto powiedzieć o działaniu uspokajającym, na pewno nie można nie wskazać na taki aspekt, jakim jest uśmierzanie bólu. Napięcia nerwowe, depresje, niepokoje to elementy, jakie współcześnie nam towarzyszą i to bardzo często. Tym samym stosowanie dziurawca wydaje się bardzo słuszne. Odnośnie mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym, wskażemy na taki aspekt jak działanie przeciwskurczowe. Skoro mowa o przewodzie pokarmowym, to dziurawiec w bardzo dużym stopniu wpływa na uszczelnienie jego ścianek. Tym samym można mówić o działaniu przeciwzapalnym. Dzięki stosowaniu naparu z dziurawca unikniemy tworzenia się kamieni żółciowych. Pomaga on w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii.

Przeciwwskazania

Nie można nie wskazać także na pewne przeciwwskazania do stosowania tego zioła. Jeśli bowiem pijemy napar z dziurawca, to nie powinniśmy zbyt dużo się opalać. Nie wolno korzystać z solarium. Poza tym również tego naparu nie powinny pić kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby z ciężkimi dysfunkcjami wątroby, z wysoką gorączką jak również osoby o jasnej karnacji. Jeśli jednocześnie stosujemy inne leki, to powinniśmy zapoznać się z możliwymi do wystąpienia reakcjami. Dziurawiec jest tym ziołem, które w naszym kraju jest dosyć mocno popularne. Sięganie po nie jednakże nie jest tak bardzo oczywiste, nie jest bardzo powszechne. Być może po prostu nie doceniamy jego zdrowotnych właściwości, a szkoda. Dziurawiec jest bardzo korzystny dla ludzkiego zdrowia.

Comments are closed.