Układanie chodnika brukowego

ada7 Czerwiec 23, 2017 Możliwość komentowania Układanie chodnika brukowego została wyłączona

Układanie chodnika

Przygotowanie terenu

Najtrudniejszą i najbardziej pracochłonną czynnością przy układaniu kostki brukowej wcale nie jest brukowanie. Najtrudniej jest przygotować teren. W pierwszym etapie należy przygotować wykop na odpowiednią głębokość. W zależności od możliwości i ewentualnych zniszczeń w ogrodzie czynność tą zaleca się zrealizować za pomocą koparki, niemniej nie zawsze jest to możliwe.

Planowanie

Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie przemyśleć i zaprojektować przyszły plac lub chodnik. Warto w tym celu posłużyć się drewnianymi palikami z rozpiętym sznurkiem. Sznurek wyznaczy granicę wykopu pod przyszły bruk i powinien być szerszy od planowanego chodnika lub placu o co najmniej 15 cm z każdej strony. Po wyznaczeniu granic wykopu należy określić jego przyszłą głębokość. W zależności od przyszłego spodziewanego obciążenia głębokość może wynosić od 25 cm do nawet 45 cm. Na tym etapie warto wziąć pod uwagę grubość czarnej warstwy ziemi.

Brukowanie

Przed przystąpieniem do ułożenia kostki należy wyrównać i właściwie przygotować ostatnią warstwę podłoża z szarego piasku. W tym celu należy wykorzystać metalowe rurki oraz prostą deskę, którą będziemy ciągnąć po rurkach zgarniając nadmiar piasku. Warto przemyśleć i przygotować się do tego etapu, ponieważ nachylenie spadów ma kluczowe znaczenie dla późniejszego komfortu użytkowania bruku. Ostatnim elementem jest ułożenie i zawibrowanie kostki. Gotowy bruk jest ładny i właściwie wykonany będzie spełniał swoją rolę długie lata.

Prace ziemne

Po określeniu głębokości wykopu należy obliczyć ilość potrzebnych materiałów – grubego klińca na wypełnienie wykopu do ok 15 cm od przewidywanej górnej wysokości chodnika, drobnego klińca – ok 5 cm, szarego piasku – ok 4 cm, oraz właściwej kostki brukowej. Oczywiście rodzaj i kolor zastosowanej kostki zależą od planowanego wzoru i sposobu ułożenia. Zasadniczo na chodnik powinna wystarczyć kostka grubości 5 cm a na wjazd i plac zalecamy położyć kostkę 6 cm.

Samodzielne ułożenie kostki brukowej nie jest zajęciem niewykonalnym. Stosując przemyślaną technikę, i posługując się prostymi narzędziami jesteśmy zdolni samodzielnie ułożyć niewielki plac lub chodnik. Pozornie łatwe, przygotowanie i utwardzenie podłoża pod położenie kostki wymaga sporo pracy i siły fizycznej. W związku z tym zalecamy, by prace te realizować w zespole.

Comments are closed.