Jak uczyć się języka obcego bez pomocy nauczyciela – 5 porad

adrtms Marzec 9, 2017 Możliwość komentowania Jak uczyć się języka obcego bez pomocy nauczyciela – 5 porad została wyłączona

Jak uczyć się języka obcego bez pomocy nauczyciela - 5 porad

Nauka języka obcego często kojarzy nam się ze ślęczeniem w szkolnej ławce i nudnymi monologami znudzonych życiem nauczycieli. Wcale tak być nie musi! Dziś każdy może uczyć się języka samodzielnie. I to bez względu na to, jakiego języka chce się uczyć, i na jakim obecnie jest poziomie. Zapoznaj się z pięcioma poradami, które sprawią, że będziesz robił systematyczne postępy w nauce języka bez pomocy nauczyciela.

Nasze porady uszeregowaliśmy według stopnia trudności – od takich, z których skorzystać mogą nawet zupełni nowicjusze, po takie, które przeznaczone są dla osób już nieźle władających wybranym językiem.

5. Korzystaj z portali „grywalizujących” naukę języków obcych

W ciągu ostatnich lat dużą popularność zyskał serwis Duolingo.com. Podobnie jak wiele innych portali internetowych, udostępnia on nieodpłatnie materiały do nauki języków obcych. Duolingo jest jednak inny niż wszystkie. Korzysta z tzw. grywalizacji, tzn. sprawia, że nauka języków obcych staje się niejako grą. Tak jak w grach wideo, zdobywasz punkty, kolejne poziomy doświadczenia i odznaki. Jak każda porządna gra, Duolingo jest też bardzo interaktywny. Ten portal to doskonałe i pełne zabawy wprowadzenie do nauki każdego języka.

4. Znajdź darmowe materiały w internecie

Wysokiej jakości, darmowe materiały do nauki języków, w tym ćwiczenia gramatyczne i artykuły, znaleźć można w internecie dla każdego języka obcego. Wystarczy wiedzieć, jak szukać. Wpisz w Google frazę zawierającą poszukiwany język oraz „ćwiczenia” lub „podstawy”. Na pewno znajdziesz mnóstwo materiałów. Jeśli znasz język angielski i próbujesz nauczyć się innego języka, spróbuj poszukać materiałów do nauki tego drugiego po angielsku. Anglojęzyczne zasoby internetowe są bogatsze niż te dostępne w innych językach. Dodatkowo, w ten sposób poćwiczysz dwa języki jednocześnie.

3. Oglądaj filmy w internecie

W internecie znajdziesz też mnóstwo materiałów filmowych. Darmowe materiały oferują serwisy takie jak Youtube, DailyMotion, czy Vimeo. Zacznij od filmów z napisami w języku, którego się uczysz. Następnie spróbuj filmów w całości zrealizowanych w tym języku, ale zawierających napisy w języku ojczystym. Gdy osiągniesz dobre rezultaty, spróbuj filmów bez napisów.

2. Znajdź partnera z zagranicy do wspólnej nauki

Wiele osób poszukuje w internecie partnera z zagranicy do wspólnej nauki języka. W zamian za pomoc w nauce języka obcego, oferują lekcje swojego języka ojczystego. To także dobry sposób na zawarcie ciekawych znajomości. W tym przypadku na pewno przyda się Skype – zaproponuj rozmowę osobie poznaj na chacie lub na portalu do nauki języków. Z kolei korzystając z Chatroulette, od razu znajdziemy ciekawe osoby i rozpoczniemy rozmowę.

1. Czytaj książki w języku obcym

Gdy poznasz już dobrze podstawy języka obcego, następnym naturalnym krokiem powinno być czytanie książek w tym języku. Nie o podręcznikach tu jednak mowa, a o książkach fabularnych i innych niezwiązanych z nauką języków. Lektury takich książek to doskonały sposób na poprawienie płynności mówienia i myślenia w języku obcym, a także na rozbudowanie słownictwa.

A jeśli nie chcesz całkowicie zrezygnować z nauki z nauczycielem, możesz dodatkowo skorzystać ze sposobu na połączenie nauki samodzielnej i współpracy z nauczycielem – kursów językowych do samodzielnej nauki (dostępne są kursy angielskiego, niemieckiego, francuskiego i wielu innych języków). W ramach takich kursów uczysz się samodzielnie, jednak nauczyciel od czasu do czasu sprawdza twoje postępy przez internet.

Comments are closed.