Szkło akrylowe – właściwości i zastosowanie

Dziza Listopad 19, 2017 Możliwość komentowania Szkło akrylowe – właściwości i zastosowanie została wyłączona

Szkło akrylowe – właściwości i zastosowanie

Szkło akrylowe stosowane jest dziś bardzo powszechnie, ponieważ jest przydatne w bardzo wielu dziedzinach życia. Wykorzystywane jest w budownictwie, w architekturze, do tworzenia płyt a także do dekoracji. Szkło akrylowe, zwane jest również jako pleksi obecnie wyróżnia się bardzo dużym zastosowaniem. Warto więc zastanowić się w jaki sposób można je wykorzystać jak jest pozyskiwane i jakie są jego właściwości?

Czym jest szkło akrylowe?

Szkło akrylowe określane jest także jako szkło organiczne, niekiedy zwane jest również jako plexi, metapleks. Warto zaznaczyć, że jest to przejrzyste tworzywo sztuczne, jakiego to głównym składnikiem jest polimer. Aby szkło akrylowe mogło zostać wyprodukowane należy użyć polimetakrylan metylu, w skrócie PMMA. Jakie właściwości ma szkło akrylowe i jakie są jego zalety, że jest tak często stosowane w wielu dziedzinach życia?

Przede wszystkim szkło akrylowe cechuje się bardzo dużą przeźroczystością w zakresie do światła widzialnego. Dodatkowo jest ono bardzo łatwe w obróbce, ma właściwości termoplastyczne, a także jest odporny na żółknięcie pod wpływem promieni UV. Zaletą pleksi jest to, że jest niezwykle łatwy w recyklingu, a także może być barwiony na różne kolory, co podnosi jego wartość wizualną. Dzięki tego typu właściwością pleksi stosowane jest do produkty zarówno dużych płyt, jak i wielkiej ilości przedmiotów użytkowych. Pomimo licznych zalet, ma jednak jedną zasadniczą wadę. Jeżeli wykończony jest na połysk, wówczas jest w dużym stopniu podatny na zarysowania.

Do czego wykorzystywane jest szkło akrylowe?

Szkło akrylowe jest dziś sztucznym materiałem, bardzo często wykorzystywanym w wielu dziedzinach naszego życia. Bardzo często stosuje się je w:

  • Architekturze, gdzie wykonuje się świetliki, zadaszenia a także elewacje
  • Okna z użyciem pleksi wykonuje się w pojazdach, samolotach, łodziach podwodnych oraz statkach
  • W stomatologii pleksi używa się do wypełnienia i jest dopasowywane do koloru uzębienia pacjenta
  • Płyty, które wyróżniają się specjalnym przeznaczeniem, czyli ekrany akustyczne, płyty fluorescencyjne, lub płyty do podświetleń krawędziowych
  • Szkło akrylowe wykorzystywane jest również w produkcji lamp, kasetonów, zegarów, reklam, paneli reklamowych.

To nie wszystkie zastosowania, które są zawarte z płyt pleksi. Może ono być formowane na różnorodne sposoby, wylewane, barwione, dzięki czemu może być tworzywem do wykonywania wielu różnorodnych przedmiotów.

Wpis powstał dzięki wsparciu firmy Plexinawymiar.pl, specjalizującej się w produkcji elementów z pleksi na wymiar.

Comments are closed.