Spacer to dobry sposób na zdrowie

Aneta R. Lipiec 8, 2018 Możliwość komentowania Spacer to dobry sposób na zdrowie została wyłączona

Aby móc mówić o zachowaniu dobrego zdrowia na wiele lat, potrzeba jest między innymi takiego elementu, jakim jest aktywność fizyczna. Może ona przybierać bardzo zróżnicowane formy, aczkolwiek jedną z tych najprostszych na pewno jest spacer. To sport dla każdego. Nie potrzeba jest posiadania szczególnych umiejętności, nie ma potrzeby inwestowania w jakiś drogi sprzęt. Spacer to nie tylko oszczędność, ale także i inne korzyści. W porównaniu do biegania można mówić o znacznie mniejszym ryzyku wystąpienia udaru mózgu.

Zalety spacerów

Spacerowanie nie generuje obciążenia na stawy kolanowe, co ma miejsce chociażby w przypadku biegania. W dobie współczesnej mamy do czynienia z bardzo wieloma zgonami związanymi z chorobami serca. Tymczasem to właśnie regularne spacerowanie powoduje, że ryzyko chorób serca zmniejsza się nawet o 35%. To bardzo dużo biorąc pod uwagę wysokość wskaźnika umieralności na serce. Choroby serca nie są jedynymi, na które pozytywny wpływ ma właśnie spacer. Poza tym bowiem można wskazać chociażby na ochronę przed cukrzycą. Jest to kolejna z chorób, które z powodzeniem mogą być przypisane czasom współczesnym. Cukrzyca dotyka bardzo wiele osób, a walka z tą chorobą jest czymś bardzo istotnym. Podczas spaceru mamy do czynienia z bardzo dobrym wykorzystaniem insuliny oraz ze znacznym zmniejszeniem poziomu glukozy we krwi człowieka. Tym samym jeśli osoba chora na cukrzycę po każdym posiłku wdroży około 15 minut spaceru, to przebieg tejże choroby będzie znacznie łagodniejszy. Kolejnym ze schorzeń, na które bardzo duży pozytywny wpływ ma spacerowanie, jest nadciśnienie tętnicze. Nawet u osób, które z tym zjawiskiem nie mają do czynienia można zaobserwować obniżenie ciśnienia krwi podczas spaceru. To jeszcze nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę.

Spacer a choroby

Spacer bardzo korzystnie wpływa także na inne choroby, na ich eliminację, na zmniejszenie zagrożenia zachorowania. Mowa chociażby o raku piersi, mowa jest także o ochronie przed różnymi złamaniami. To ryzyko istnieje bowiem w odniesieniu do biegania, a tymczasem przy spacerowaniu nie mamy z nim do czynienia. Poza wymienionymi spacer bardzo korzystnie wpływa na jakość snu, wpływa na poprawienie koncentracji, poprawienie myślenia, znacząco poprawia nastrój. Spacer to bez wątpienia jest bardzo dobry sposób na aktywność w każdym wieku, na aktywność dla każdego. Tu nie ma potrzeby posiadania wysokiej kondycji, a tym samym nie ma tutaj zbyt wygórowanych wymagań. Miejsce na spacery jest dowolne, aczkolwiek warto by to było miejsce ustronne.

Comments are closed.