Rynek pracy w dzisiejszych realiach

Dziza Luty 4, 2016 Możliwość komentowania Rynek pracy w dzisiejszych realiach została wyłączona

rynek pracy

Historia uczy nas, że na rynku pracy trzeba być elastycznym. W dzisiejszych czasach posady i wykonywane zawody zmieniają się jak w kalejdoskopie. Biznes zmienia się tak, jak zmienia się technologia i społeczeństwo wokół nas. Trzeba się umieć do tego dostosowywać.

Co to oznacza w praktyce? W Polskich realiach przede wszystkim to, że nie można już słuchać bezkrytycznie rad swoich rodziców, którzy mówią, że „edukacja to podstawa”, i koniecznie trzeba wybrać się na studia. Co prawda edukacja jest istotna, jednak bardziej niż nic nie mówiący papier świadczący o ukończeniu studiów pracodawcy bardziej doceniają prawdziwą, realną wiedzę, zdobytą samodzielnie. Równie ważne jest doświadczenie.

Od kilku lat widocznie narasta ilość ofert pracy dla osób, które mają biegłość w posługiwaniu się nowymi technologiami. Chodzi tutaj również o świat internetu. Dzięki globalnej sieci www każdy może kupić czy zamówić praktycznie wszystko, bez potrzeby wychodzenia z domu. Oznacza to, że w dużej mierze cały marketing i proces nakłaniania potencjalnych konsumentów do zakupów będzie przenoszony do sieci. Poza marketingiem ważna jest również analityka i interpretacja danych, znajomość technologii umożliwiających budowania serwisów www, programowanie itd. Na tę chwilę zainteresowanie internetem daje spore perspektywy jeśli chodzi o poszukiwanie zatrudnienia.

Ścieżki edukacji i kariery Polaków już w tej chwili dość wyraźnie się rozchodzą. Blisko 50% naszych rodaków nie pracuje w wyuczonym zawodzie. W sporej mierze jest to powodowane tym, że państwowa edukacja nie dysponuje takimi kierunkami, które nadążałyby za wymogami rynku. Jest to dobra wiadomość dla tych osób, które są samodzielne, zaradne, potrafią uczyć się samodzielnie, zaś brak konkurencji postrzegają na swoją korzyść.

Chcesz szybciej skończyć szkołę? Sprawdź stronę e-pisanieprac.com i zapoznaj się z ofertą.

Comments are closed.