Ruch w życiu osób starszych

Dziza Grudzień 23, 2016 Możliwość komentowania Ruch w życiu osób starszych została wyłączona

Ruch w życiu osób starszych

Seniorzy, to od nich uczymy się mądrości życiowych i to oni wyznaczają standardy następnym pokoleniom. Niestety, coraz częściej mówi się, że z pokolenia na pokolenie stajemy się coraz słabsi. Powodem jest niestety brak ruchu, siedzący tryb życia, krótko mówiąc, to my sami często nie potrafimy zadbać o naszą kondycje fizyczną, a przecież jak mówi dobrze znane, polskie przysłowie „czym skorupka za młodu”… Tym razem jednak postanowiliśmy przyjrzeć się temu jak ważny jest zdrowy ruch w przypadku seniorów.

Ruch dla długiego komfortu życia

Doskonale wiemy, że w starszym wieku zarówno mięśnie, jak i kości staja się zdecydowanie słabsze, dlatego też ich zastygnięcie w bezruchu, to coś co powoduje, że stają się jeszcze mniej odporne na wszelkiego rodzaju kontuzje, czy urazy. Zachowanie więc zdrowego ruchu w podeszłym wieku pozwala na zachowanie siły i wytrzymałości mięśni do znacznie starszego wieku.

Jako forma rehabilitacji

I tu warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że osoby w starszym wieku często muszą borykać się z takimi problemami, jak chociażby udar mózgu, gdzie tu ogromną rolę odgrywa rehabilitacja, która pozwala na odzyskanie sprawności zarówno fizycznej, jak i często intelektualnej. Na szczęście dziś na rynku mamy dostępnych wiele środków pomocniczych w kwestii rehabilitacji.

Poduszki ortopedyczne do spania

sissel - poduszki ortopedyczne do spania

A jednym z takich rozwiązań są z pewnością poduszki ortopedyczne. Minimalizują przede wszystkim bóle i uczucie sztywności kręgosłupa, dlatego w wielu przypadkach zalecane są jako dodatkowy element rehabilitacji. Co nie oznacza, że nie można ich stosować jako formę profilaktyki – wprost przeciwnie. Aby jednak poduszki ortopedyczne spełniały dobrze swoją rolę muszą być odpowiednio dobrane, a ściślej dopasowane pod pozycje w której się zasypia. Zatem śpiącym na boku polecamy poduszkę w kształcie „wałka”, śpiąc na plecach, warto nabyć poduszkę niską, miękką, z lekkim wyprofilowaniem w środku. Z kolei zasypiając na brzuchu najlepiej nabyć poduszkę w kształcie gwiazdy. Poduszkę ortopedyczną jak każdy wyrób medyczny najlepiej wcześniej skonsultować z lekarzem.

Jak seniorzy mogą się poruszać?

W przypadku osób starszych doskonałą formą aktywności fizycznej może być chociażby półgodzinny spacer, który przede wszystkim dotleni nasz organizm. W ostatnich latach popularną formą zdrowego ruchu jest tak zwany Nordic Walking („chodzenie z kijkami”), ponadto dla osób w każdym wieku, w tym także dla seniorów bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się pływanie.

Comments are closed.