Rehabilitacja po kontuzji

Dziza Listopad 4, 2016 Możliwość komentowania Rehabilitacja po kontuzji została wyłączona

rehabilitacja

Kontuzja, to sytuacja w której nie chce znaleźć się żaden sportowiec. Na świecie mieliśmy już wiele przypadków, gdzie uraz przekreślał szanse nie tylko na triumf w ważnych zawodach, ale i całą karierę. Nie będąc jednak aż tak pesymistycznym, warto też wspomnieć, że było równie wiele przypadków, gdzie rehabilitacja umożliwiła powrót do pełnej sprawności. Bo kontuzja, to coś co może spotkać nie tylko zawodowców, ale i amatorów. Grunt, to właśnie odpowiednia rehabilitacja – ta nawet jeśli wykonywana jest w domu, to musi być wcześniej skonsultowana ze specjalistą.

Rehabilitacja po kontuzji barku

W przypadku barku najczęściej mamy do czynienia z trzema przykładami kontuzji. Zapalenie głowy długiej bicepsa (ból w przedniej części barku, który nasila się w trakcie zginania i prostowania ręki), konflikt podbarkowy (ból pojawia się w górnej części barku i promieniuje przy podnoszeniu ręki do góry), oraz uszkodzenie stóżka rotatorów (objawy zazwyczaj podobne jak w przypadku konfliktu podbarkowego, chyba, że doszło do całkowitego zerwania ścięgna).

Przykładowym ćwiczeniem może być tak zwane rozciąganie gumy owiniętej wokół dłoni. Jeszcze innym treningiem jest unoszenie hantli, przy czym ta nie powinna ważyć więcej, niż 2 kilogramy.

Rehabilitacja kolana

Zanim jednak przejdziemy do poszczególnych pojęć składających się na rehabilitacje kolana przypomnijmy sobie dwa obszary, których tego typu urazy dotykają.

Więzadło krzyżowe przednie – jego początek, to powierzchnia przyśrodkowa kłykcia bocznego kości udowej. Ta biegnie ku dołowi, przyśrodkowi i środkowi, a zarazem przyczepia się na obszarze pomiędzy kłykciowym przednim kości piszczelowej.

Więzadło krzyżowe tylne – zaczyna się od powierzchni bocznej kłykcia przyśrodkowego kości udowej i zmierza aż do pola między kłykciowego tylnego.

W przypadku kontuzji kolana istotne jest nie tylko łagodzenie bólu, ale i maksymalne unieruchomienie tej części ciała. Ból należy hamować najlepiej za pomocą okładu z lodu. Przeciwieństwem może być też gorąca kąpiel, lub sauna. Z kolei wspomniane unieruchomienie najlepiej uzyskamy dzięki bandażowi elastycznemu, lub opaski z podobnego materiału. Samo kolano powinno być jak najdłużej w stanie spoczynku.

Po takiej interwencji zwykle rozpoczyna się bardziej zaawansowaną rehabilitacje taką jak masaż, czy pierwsze, krótkie przebieżki. Zobacz również http://re-habilitacja.pl/.

Rehabilitować samemu, czy ze specjalistą?

Sam program rehabilitacyjny musi ustalić lekarz. Często jest tak, że oprócz konkretnych ćwiczeń na sali rehabilitacyjnej zalecane są ćwiczenia w domu.

Comments are closed.