Regeneracja wątroby

Aneta R. Styczeń 7, 2019 Możliwość komentowania Regeneracja wątroby została wyłączona

Wątroba to organ, który spełnia wiele funkcji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jest ona odpowiedzialna za przebieg metabolizmu i poziom wszystkich składników dostarczanych z pokarmem oraz hormonów. Do jej zadań należy też usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Produkuje również żółć, dzięki której przebiega cały proces trawienia.

Jak zadbać o wątrobę?

Niebagatelną rolę pełni również w utrzymaniu naszego systemu odpornościowego. Ponieważ odpowiada ona za tak wiele funkcji, bardzo łatwo ją uszkodzić. Efektem tego może być nawet śmierć człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby unikać czynników, które mogą doprowadzić do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania tego jakże ważnego narządu. Należą do nich alkohol, toksyczne czynniki takie jak metale ciężkie, leki oraz takie choroby jak wirusowe zapalenie wątroby albo inne choroby powodujące utrudnienia w odpływie żółci. Wątroba posiada niezwykłe właściwości regeneracyjne. Potrafi nawet odbudować swoją masę po usunięciu znacznego jej fragmentu. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy o nią dbać.

Przede wszystkim należy wspomagać jej regenerację i prawidłowe funkcjonowanie. Wymagana jest odpowiednia dieta i spożywanie odpowiedniej ilości wody oraz ograniczenie alkoholu  i innych szkodliwych używek. Skuteczne są również zioła naturalne na bazie sylimaryny. Niezastąpiony w tym jest również wyciąg z karczocha czy ostrokrzewu paragwajskiego. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, jak ważnym a zarazem wrażliwym narządem jest nasza wątroba.

Comments are closed.