Rak tarczycy – jak go pokonać

Aneta R. Grudzień 23, 2018 Możliwość komentowania Rak tarczycy – jak go pokonać została wyłączona

Tarczyca jest organem w ludzkim organizmie, który w dużej mierze odpowiada za regulację gospodarki hormonalnej. Chorobami związanymi z tarczycą są przede wszystkim jej nadczynność lub też niedoczynność. Jednakże w pewnej grupie przypadków mamy również do czynienia z wystąpieniem nowotworu tarczycy. Ten typ nowotworu nie daje jednoznacznych objawów, a w momencie, gdy zostanie on stwierdzony, zazwyczaj konieczna jest operacja chirurgiczna. Nowotwór tarczycy na chwilę obecną stanowi 1% wszystkich złośliwych nowotworów. Jednakże jest on jednym z bardziej groźnych, powodujących poważne komplikacje.

Co jest przyczyną?

W tym miejscu warto zadać pytanie o to, jaka przyczyna w głównej mierze stoi za nowotworem tarczycy? Chodzi o nadmiar bądź też o niedobór jodu. Rak tarczycy znacznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Można mówić o czterokrotnie wyższym ryzyku wystąpienia tego nowotworu u kobiet. Na szczęście w porównaniu z innymi rodzajami nowotworów, tutaj mamy do czynienia z bardzo dobrymi rokowaniami. Wracając do zagadnienia przyczyn powstawania nowotworu tarczycy, niewłaściwy poziom jodu nie jest jedynym powodem choroby. Niewłaściwy poziom hormonu TSH, wystawianie się na promieniowanie jonizujące czy też czynniki genetyczne również bardzo często mogą przyczynić się do rozwoju nowotworu tarczycy. Jak rozpoznać raka tarczycy? Na pewno zaniepokoić nas mogą pojawiające się w rejonie tarczycy małe guzki.

Pokonaj chorobę

Poza tym również można mówić o dusznościach, powiększonych węzłach chłonnych, zaburzeniach w połykaniu oraz chrypnięciu głosu będącego skutkiem podrażnienia strun głosowych. Istotnym elementem jest oczywiście w tym miejscu postawienie właściwej diagnozy. Dzięki temu będzie można podjąć szybkie działanie i tym samym nie dopuścić do rozwoju raka tarczycy. Tym samym bardzo istotnym elementem jest obserwowanie własnego organizmu i reagowanie na wszelkie niepokojące objawy. Rak tarczycy oczywiście jest jednym z tych groźniejszych, aczkolwiek tak naprawdę każdy rodzaj nowotworu powinien nas zaniepokoić.

Comments are closed.