Propolis w naszym życiu

Aneta R. Sierpień 30, 2019 Możliwość komentowania Propolis w naszym życiu została wyłączona

Często spotykamy się z nazwą propolis, lecz czym on tak naprawdę jest? Propolisem nazywamy substancję pochodzącą z żywicy drzew i krzewów, która jest zbierana przez pszczoły w celu uszczelniania przez nie gniazd i ścian ula. Propolis znany jest również jako kit pszczeli i znany jest ze swoich leczniczych właściwości już od czasów starożytnych. Jest on substancją nierozpuszczalną w wodzie, miękki staje się w temperaturze powyżej 35 stopni Celsjusza, a jego kolor zależy od rośliny, z której pochodzi.

Co wchodzi w skład propolisu?

Głównymi składnikami propolisu jest żywica, wosk pszczeli i roślinny, pyłek kwiatowy, olejki eteryczne, flawonoidy, fenole, białko, witaminy grup B, E, H, P oraz miedź, krzem, mangan, magnez i cynk. To właśnie dzięki nim kit pszczeli posiada tak szerokie możliwości w zakresie lecznictwa. Propolis dostał miano naturalnego antybiotyku. Posiada silne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Zwalcza on wirusy, zakażenia, przyspiesza gojenie ran, regeneruje tkankę i błonę śluzową. Skutecznie radzi sobie ze zmianami skórnymi, trądzikiem, odmrożeniami, oparzeniami i odleżynami.

Wspomaga działanie układu oddechowego, wzmacnia odporność, doskonale sprawdza się w leczeniu przeziębień, chorób związanych z układem moczowym, krwionośnym, takich jak nadciśnienie czy miażdżyca, pokarmowym (zapalenie wątroby, wrzody żołądka i dwunastnicy), w dolegliwościach jamy ustnej (paradontoza, afty, zapalenia dziąseł itp.), a także przy zabiegach chirurgicznych. Również ginekolodzy zalecają używanie propolisu podczas leczenia niektórych schorzeń, m.in. grzybiczego i bakteryjnego zakażenia pochwy. Dodatkowo propolis ma właściwości antystresowe oraz odżywcze.

Comments are closed.