Prawoślaz i jego zastosowanie

Aneta R. Marzec 8, 2018 Możliwość komentowania Prawoślaz i jego zastosowanie została wyłączona

Ile z nas korzysta jeszcze z domowych metod lecznictwa? Kto z nas uważa, że medycyna ludowa radziła sobie lepiej w niektórych przypadkach i zamiast udać się do lekarza, idzie do jakiejś znachorki czy też zielarki w celu wyleczenia ze swej przypadłości? Większość ludzi nie wierzy w takie osoby oraz w ich metody. Prawoślaz jest rośliną stosowaną w medycynie ludowej. Przygotowany z niego syrop wykorzystuje się w leczeniu górnych dróg oddechowych, podczas problemów związanych z przewodem pokarmowych, jak również mając stany zapalne skóry. Przez wzgląd na jego lecznicze właściwości najważniejszą częścią prawoślazu jest korzeń.

Właśćiwości i leczenie

Roślina ta jest bogatym źródłem pektyn, betain, soli mineralnych, skrobi, aminokwasów, flawonoidów, kwasów organicznych i kumaryny. Poleca się go stosować podczas cierpienia na nieżyt gardła, zapalenie krtani oraz strun głosowych, jest stosowany pomocniczo przy leczeniu anginy, jak również zakażeń przebiegających z suchych męczącym kaszlem czy też przy zalegającej wydzielinie w oskrzelach. Dzięki swoim właściwościom, prawoślaz blokuje działanie receptorów kaszlowych, a także ułatwia odkrztuszanie. Bardzo dobrze wpływa również na układ pokarmowych. Pokrywa on bowiem błony przewodu pokarmowego śluzem, który osłania w przypadku uszkodzeń śluzówki, znajdującej się w obrębie przełyku, pomaga też podczas zgagi, kłopotów z dwunastnicą, nieżytu żołądka i nadkwaśności, dodatkowo wpływa na poprawienie trawienia. Można go stosować również mając problemy z jelitami, głównie podczas zaparć.

Okłady z prawoślazu

Stosuje się go także na zmiany skórne w postaci okładów. Przemywamy nim podrażnienia skórne, trudno gojące się rany, działa też pozytywnie na wrzody, ropnie, odparzenia czy też czyraki, łagodzi podrażnienia, działa antyseptycznie oraz przeciwzapalnie, stosuje się go również podczas zapalenia pęcherza czy też podczas problemów przy zbyt częstym oddawaniu moczu. Jest to zdecydowanie bardzo cenna roślina, której wiele osób nie docenia, a szkoda. Wpływa pozytywnie na wiele różnych przypadłości, zarówno skórnych jak i górnych dróg oddechowych.

Comments are closed.