Od MMO do zarabiania online

Dziza Czerwiec 23, 2015 Możliwość komentowania Od MMO do zarabiania online została wyłączona

praca online

To będzie mój pierwszy wpis z prawdziwą treścią. Najłatwiej się chyba pisze o samym sobie, dlatego to będzie coś z mojego własnego życia. Napiszę Wam w jaki sposób od marnotrawienia czasu na gry typu MMO przeszedłem do pracy online i zarobiłem jakieś pierwsze pieniądze w internecie.

Na początek – niektóre studia to straszna strata czasu. Ja poszedłem na takie, gdzie miałam bardzo dużo czasu wolnego. Z racji tego, że czas ten trzeba jakoś spożytkować, zacząłem grać w gry MMO. Chyba każdy wie co to, ale jakby jednak nie każdy, to kliknijcie sobie na link. Grałem w różne gry, kilka klikaczek na przeglądarkę, ale na dłużej zawiesiłem się dopiero na Metin2.

Jakoś nigdy nie byłem zbytnim zwolennikiem płacenia za gry online. W niektóre można wpakować naprawdę wielkie sumy, i zyskać przewagę nad innymi graczami. Ja jednak lubiłem grindować i zarabiać po prostu zwykłą walutę, i dorabiać się wszystkiego samodzielnie. Prawda, miałem też epizod wydawania kasy na gry online, ale dość szybko mi przeszło 😉

metin2W Metin2 średnia wieku graczy jest, łagodnie powiedziawszy, niska. Mało kto jest tam w stanie sobie pozwolić na wydawanie pieniędzy na Item Shop. Od czasu do czasu przewijały się na oficjalnym forum, albo w grze, pomysły na zarabianie online. Przede wszystkim były ty programy w stylu oglądanie reklam, klikanie w reklamy, wypełnianie ankiet, buxy i takie tam pomysły, które zawsze nie działają. Zawsze? Są może jakieś niewielkie wyjątki, jednak nie polecam nawet zaczynać prób z zarabianiem w ten sposób, bo to nie ma większego sensu.

Wtedy wpadłem na to, że założę własnego bloga. Zrobiłem tak. Stoi do dziś dzień, i powoli zarabia na siebie – znajdziecie go tutaj. Nie był to blog w typowym rozumieniu tego słowa, bo nie pisałem tam o sobie. Zamieszczałem za to poradniki, na które wchodzili ludzie. Poza tym dołączyłem do sieci AdSense i zacząłem zarabiać na publikacji reklam na blogu. Od początku starałem się publikować dobre treści. Jeden z moich pierwszych poradników był strzałem w 10, bo napisałem  poradnik o „dropieniu stali w czerwonym lesie„. Chodziło o to, jak zdobyć najlepszą (wówczas) zbroję w grze. Dzięki kilku takim poradnikom blog zaczął zyskiwać na popularności, doszedłem w miarę szybko do 100 odwiedzin dziennie, potem 200, potem 300. Potem zaniedbałem nieco temat, i zająłem się innymi projektami, jednak blog cały czas stoi i cały czas odwiedza go kilka tysięcy osób miesięcznie.

staty

Stworzenie własnej strony to bardzo fajny sposób na to, żeby zarabiać online. Nie jest to jednak szybki sposób. Na efekty trzeba czekać, i to dość długo. Ja pierwszy przelew na 300 zł z reklam dostałem po ponad roku czasu. W międzyczasie jednak istnieją dodatkowe możliwości zarabiania:

  • publikowanie wpisów sponsorowanych (ja publikowałem np. wpis o prywatnych serwerach Metin2)
  • sprzedawanie linków innym serwisom (używane do pozycjonowania)
  • sprzedanie całego bloga, jeśli będzie już na nim ruch i będzie się dało zarabiać

Własna strona nie musi być akurat o grach. Można pisać praktycznie o czymkolwiek, jeśli tylko będzie to dla kogoś przydatne. Poza pisaniem można też kręcić filmy i zrobić kanał na YouTube, jednak z tym jest trochę więcej zabawy. Do pisania wystarczy działający komputer z internetem, do rejestrowania dźwięku i obrazu w odpowiedniej jakości – co najmniej dobry telefon. Obecne blogi tworzone pod zarabianie pieniędzy są blogami specjalistycznymi – np. o dekorowaniu wnętrz, majsterkowaniu, układaniu kwiatów, gotowaniu czy z recenzjami gier. Za stronę nie trzeba płacić, istnieją darmowe platformy blogowej, które pozwalają na prowadzenie własnej stronki bez jakichkolwiek opłat (np. blogger i wordpress.com).

Niedawno natknąłem się na artykuł o tym, jak jeden bloger (piszący o tematyce finansowej) zarobił 60.000 zł w ciągu tygodnia – zobacz tutaj.

Wracając do mnie, i zarabiania online. Blog o Metin2 był pierwszym moim projektem. Później pojawiły się kolejne. Zacząłem czytać w sieci na temat tego, w jaki sposób mogę promować strony w wyszukiwarkach. Dowiedziałem się co to jest pozycjonowanie, i zacząłem działać w tym biznesie. Dziś pracuję zdalnie (online, z domu), i zajmuję się reklamą stron www innych osób. Fajna praca, polecam 😉

Comments are closed.