Ochrona dzieci przed upałami

Aneta R. Wrzesień 15, 2019 Możliwość komentowania Ochrona dzieci przed upałami została wyłączona

Lato i gorąca temperatura są wspaniałymi okolicznościami do zabaw dzieci na świeżym powietrzu, lecz czy to dzień nad wodą, czy spędzanie czasu na najbliższym placu zabaw trzeba pamiętać o ochronie naszych pociech przed nadmiernym upałem i promieniami słonecznymi. Najważniejszą sprawą, którą musimy skontrolować, jest odpowiednie ubranie dziecka.

Gdy zaświecie słońce pamiętaj o czapce

Gdy za oknem świeci słońce, dziecku należy zawsze zakładać czapkę bądź inne nakrycie głowy. Ma to na celu ochronę główki dziecka przed przegrzaniem, niweluje też prawdopodobieństwo udaru. Pociechom wybieramy cienkie, bawełniane ubrania z krótkimi rękawami i nogawkami lub letnie, przewiewne sukienki oraz sandałki lub inne buty nie utrudniające stopom oddychania. Niemowlętom wystarczą same body z krótkim rękawem. Pamiętamy również, by niemowląt przebywających w wózku nie zakrywać pieluchą, co niestety jest bardzo częste, gdyż podczas tego w wózkach nie ma przewiewu oraz brakuje świeżego powietrza, przez to temperatura mocno wzrasta. Ważnym jest to, by nie ubierać dzieci zbyt grubo, gdyż podczas zabaw i aktywności fizycznej są one nieustannie w ruchu, co dodatkowo podwyższa ciepłotę ciała.

Upalne dni

W tak upalne dni nie możemy zapominać o odpowiednim nawodnieniu- najlepszym wyborem będzie schłodzona niegazowana woda mineralna lub chłodna herbata. Zrezygnujmy z napojów i soków- zawierają one duże ilości cukru, a przez to odwadniają organizm oraz nie gaszą pragnienia w tak efektywny sposób. Kontrolujmy również, by płyny podawane dzieciom nie były bardzo zimne, gdyż może to doprowadzić do szoku termicznego lub infekcji dróg oddechowych. Równie ważną rzeczą jest zapewnienie odpowiedniej ochrony skóry przeciwko promieniom UV. Najbardziej narażone na nie są dzieci poniżej 3 roku życia i to na nie powinniśmy najbardziej uważać. Należy czytać składy preparatów wcieranych w skórę, bo niektóre substancje nie są polecane dla tak małych dzieci. Najlepiej kupować takie specyfiki w aptekach, wówczas będziemy mieć pewność, że taki krem jest odpowiedni dla malucha.

Środki do opalania

Emulsja do opalania powinna mieć możliwie jak najwyższy współczynnik ochrony przeciwsłonecznej SPF, najlepsze są jednak te, których ochrona sięga 50+. Smarujmy dzieci dokładnie po każdym wyjściu z wody (gdyż woda zmywa z ciała taką ochronę) bądź gdy maluch nie kąpie się, to co najmniej co 2 godziny. W lecie najintensywniejsze promieniowanie słoneczne i najwyższe temperatury są odnotowywane w godzinach od ok. 11 do 14, najbardziej właściwym jest to, by dzieci w tym czasie nie przebywały na zewnątrz, lecz gdy już do tego dojdzie, musimy zapewnić pociechom cień. Odpowiednim sposobem będzie chociażby parasol przeciwsłoneczny, który możemy odpowiednio ustawiać, lecz jeśli takowym nie dysponujemy, możemy zaaranżować zabawę chociażby w cieniu gałęzi drzew. Warto również zadbać, by dzieci mogły schłodzić się w wodzie, przykładowo w basenie, czy chociażby pod spryskiwaczem, lub po prostu obłożyć kostki i nadgarstki zmoczonymi chłodną wodą opatrunkami. Zadbajmy również o odpowiednią temperaturę w domu.

Zaciągnijmy żaluzje lub zasłony, aby ograniczyć dostęp nagrzanego powietrza, mieszkanie wietrzymy wczesnym rankiem lub wieczorem, możemy również skorzystać z wentylatorów lub klimatyzatorów. Wyłączmy też urządzenia elektryczne z których nie korzystamy, gdyż one również generują ciepło. Zastosujmy  powyższe rady w upalne dni i pomóżmy przetrwać upały maluchom, pamiętając, że one są o wiele gorzej znoszą tak wysokie temperatury od dorosłych.

Comments are closed.