Niecodzienne zwiedzanie

Contentwriter Sierpień 18, 2016 1

urbex

W latach 80., kiedy w kraju nastąpiła przemiana aparatu władzy, wiele zakładów upadło. Lwia część zakładów oraz przedsiębiorstw pozostała porzucona oraz zostawiona na pastwę losu. Wydawać się mogło, iż te monumentalne budynki ukończyły radykalnie swój byt… Nic z tych rzeczy.

To wszystko za sprawą osób zajmującym się urban exploration, czyli zwiedzaniem lokacji opuszczonych, którzy potrafią dostrzec w nich wdzięk. Wielu z nich łączy hobby eksploracji z fotografią, utrwalając na ”kliszy” niezatarty i specyficzny klimat tych miejsc. Zaznaczyć wypada, iż nie pasjonują ich tylko obiekty industrialne, ale również dawne świątynie, przychodnie, wille oraz niemało innych budynków. Autentyczni eksploratorzy przestrzegają kilku nieformalnych, acz istotnych reguł.

Głównie – nie dewastować. Jest to naczelna praktyka, o której powinni wiedzieć wielbiciele tego hobby. Inna niepisana zasada mówi, iż nie zabiera się niczego z podróży, ażeby późniejsi zwiedzający też zdołali poczuć duszę danego miejsca. Częstokroć niezwykli podróżnicy, mylnie posądzani są o włamywanie się do budynków. Wypada zaznaczyć, iż uczciwi eksploratorzy nigdy nie wdzierają się do budynków siłą oraz nie szabrują. Wielu eksploratorów praktykuje też obyczaj obrony lokacji przed chuliganami. Rozchodzi się przede wszystkim o nie wyjawianie na forum wskazówek na temat umiejscowienia budynków. Jednakże istnieje zespół ludzi, które jeździ tam tylko w celu zdemolowania lub rozkradzenia wszystkiego co się da.

Zapraszam na: opuszczone miejsca

One Comment »

  1. qzovhclb Kwiecień 29, 2015 at 7:27 am -

    Niecodzienne zwiedzanie | Zakupy we Wrocławiu