Co musisz wiedzieć zanim kupisz matę do fitness?

Dziza Grudzień 13, 2016 Możliwość komentowania Co musisz wiedzieć zanim kupisz matę do fitness? została wyłączona

Co musisz wiedzieć zanim kupisz matę do fitness?

Bezpieczeństwo w czasie treningów? Co to takiego? Z pewnością ochrona naszego ciała przed niepotrzebnymi urazami, to na pewno. W tym przypadku jednak nie tylko chodzi o sam dobór ćwiczeń, ale i zadbanie o bezpieczeństwo w czasie każdego treningu. Na to jednak wchodzi kilka spraw, w tym dobór akcesoriów, a konkretnie maty do ćwiczeń. Sam jej dobór nie jest jednak taki prosty, gdzie należy kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Postanowiliśmy więc nieco więcej powiedzieć na temat najważniejszych informacji przed zakupem maty do fitness.

Długość i szerokość

Jeśli chodzi o długość, to ta powinna odpowiadać naszemu wzrostowi. Na szczęście dziś tworzone są maty przekraczające nawet dwa metry wysokości. Szerokość maty również powinna być dopasowana do proporcji naszego ciała. Krótko mówiąc cala nasza sylwetka powinna mieścić się na całej powierzchni maty.

Elastyczność

Co musisz wiedzieć zanim kupisz matę do fitness?Co przez to rozumieć? Tu powoli wchodzimy w temat jak najlepszego utrzymania maty do fitness. Wspomniana elastyczność polega na tym, że taką matę jest po prostu łatwiej zwinąć i przewieźć, co jest bardzo komfortowe zarówno, gdy decydujemy się na treningi na sali treningowej, jak i w czasie ćwiczeń w domu, gdzie zwiniętą mate możemy postawić w dowolnym miejscu domu.

Gładka, czy chropowata?

Oto jest pytanie. Bo jak tu połączyć przyjemne z pożytecznym? Tu są dwie sprzeczności. Z jednej strony mata chropowata z reguły zapewnia lepszą antypoślizgowość, która w przypadku treningów fitness jest bardzo ważna, zwłaszcza na początku przygody z ćwiczeniami, jednak poprzez swój materiał trudniej o zachowanie czystości przez co zwyczajnie szybciej się niszczy. Z kolei maty gładkie zdecydowanie łatwiejsze są w utrzymaniu przy tym jednak nie mają aż takiej antypoślizgowości. W związku z tym decyzja należy do indywidualnego wyboru klienta.

Mata do fitness… turystyczna?

Wiele osób na forach internetowych zadaje pytanie o bezpieczeństwo treningów fitness wykonywanych na macie turystycznej. Po względem samego materiału rzeczywiście nie stanowią wielkiej różnicy, jednak sama antypoślizgowość może być jednak problemem. Polecamy matę http://www.sissel.com.pl/sissel-gym-mat-180-x-60-x-1-5-cm-w-pudelku.html.

Jakie maty w domu, a jakie na sali treningowej?

Bo tu warto zadać sobie pytanie, czy faktycznie czymś się różnią? Jak się okazuje różnica powinna być przede wszystkim w grubości, gdzie te do wykonywania ćwiczeń w domu powinna wynosić od jednego centymetra w górę. Warto podkreślić, że w domu zazwyczaj mamy inne podłoże (dywan) przez co łatwiej o ewentualną amortyzacje, dlatego też jeśli decydujesz się na treningi w domu, to śmiało możesz zdecydować się na matę gładka.

Grunt co ćwiczysz

Bo maty oprócz wzrostu i masy ciała należy dobierać również pod względem ćwiczeń. Innego rodzaju maty bowiem mamy do typowych ćwiczeń fitness, inne do pilates, fat burning, czy jogi. Warto zaznaczyć również, że mata oprócz zapewnienia wspomnianego bezpieczeństwa powinna być także wygodna. A wyżej wspomniany komfort transportu mogą zapewnić pojemne pokrowce do mat.

Comments are closed.