Leczenie raka piersi

Aneta R. Styczeń 14, 2019 Możliwość komentowania Leczenie raka piersi została wyłączona

Rak piersi jest jednym z tych, które można nazwać częściej występującymi. Podstawą w leczeniu tego rodzaju nowotworu jest oczywiście jego wczesne wykrycie. Kobiety w wieku od 50 do 69 lat raz na dwa lata powinny wykonywać badanie mammograficzne. Jest ono dla tejże grupy wiekowej całkowicie bezpłatne. Nie oznacza to jednak, że nowotwór piersi może wystąpić tylko i wyłącznie w tym przedziale wiekowym.

Kogo dotyka choroba?

Nieraz się zdarza, że rak piersi dotyka osoby młodsze. W takiej sytuacji należy powziąć inne kroki, aby zapobiec takiemu zjawisku, aby móc je wcześnie wykryć. Istotnym elementem jest samodzielne wykonywanie badań, które można wykonać u siebie w łazience. Należy zatem podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym zapytać o prawidłowy sposób wykonywania takiego badania piersi. Polega ono na ręcznym badaniu w poszukiwaniu ewentualnych guzków.

Wszelkie nieprawidłowości powinny nas zaniepokoić i spowodować, że udamy się do lekarza. Należy pamiętać o tym, że rak piersi wykryty we wczesnym stadium rozwoju nie tylko może pozwolić na całkowite wyleczenie, ale jednocześnie też może pozwolić zachować pierś bez konieczności jej usuwania. Jeśli jednak istnieje taka konieczność, aby dokonać zabiegu chirurgicznego, to można je wykonać na kilka różnych sposobów. Zmiany nowotworowe w piersiach mogą być usuwane na kilka różnych sposobów. Można to wykonać poprzez biopsję chirurgiczną, lumpektomię oraz mastektomię.

Decyzja o zabiegu

Decyzję o zakresie wykonywanego zabiegu podejmuje oczywiście lekarz. Nowotwór piersi jest schorzeniem, który na chwilę obecną zbiera dosyć spore żniwo. Mimo, że jest on utożsamiany wyłącznie z chorobami kobiecymi, to jednak może występować także u mężczyzn. To jednak jest niewielki odsetek osób, które chorują na tego rodzaju nowotwory. Leczenie raka piersi nie powinno sprowadzać się tylko i wyłącznie do samego usunięcia zmian. W tejże sytuacji istotnym elementem jest także psychologiczne wsparcie dla kobiety. Usunięcie piersi jest jednym z tych elementów, które mogą powodować problemy natury psychicznej.

Comments are closed.