Kręgosłup i aktywność fizyczna

Aneta R. Czerwiec 16, 2018 Możliwość komentowania Kręgosłup i aktywność fizyczna została wyłączona

Kręgosłup jest tym elementem, o który wielu z nas nie dba tak jak się powinno. Tym samym bardzo wielu ludzi boryka się z bólami pleców, z przemęczeniem kręgosłupa. Wpływ na to ma bardzo wiele czynników. Na pewno należy wskazać na materace, na których śpimy. Często nie posiadają one właściwej miękkości. Budzimy się niewyspani, zmęczeni. To jeden, ale nie jedyny z aspektów. W tym względzie należy wskazać także na to, że wielu z nas spędza bardzo wiele godzin w pozycji siedzącej. Przed komputerem, za biurkiem, wiele godzin spędzonych za kierownicą samochodu to czynniki, które mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie kręgosłupa. Oczywiście można mówić o tym, że trudno nam jest zmienić nasz tryb życia, że trudno nam jest zmienić nasze przyzwyczajenia.

Ból kręgosłupa

Bóle kręgosłupa to choroba, którą możemy określić mianem cywilizacyjnej. Dotyka bardzo wielu ludzi i tak naprawdę możemy mówić o zjawisku społecznym. Pewnym rozwiązaniem bóli kręgosłupa jest aktywność fizyczna. Nie chodzi o jakąkolwiek aktywność fizyczną, ale o bardzo konkretną, która wpływa właśnie na zdrowie kręgosłupa. Chodzi w tym miejscu głównie o pływanie. Bynajmniej też nie chodzi o jakikolwiek styl pływacki, ale o bardzo konkretny. Klasyczny styl pływacki to element, który bardzo pozytywnie wpływa na lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Dzięki regularnemu pływaniu tym stylem można mówić o skutecznym przeciwdziałaniu takim schorzeniom jak skolioza oraz płaskostopie. Należy tutaj również wskazać na styl motylkowy. To właśnie ów styl pozwala nam na wzmocnienie mięśni znajdujących się przy kręgosłupie. Dzięki pływaniu możemy mówić o tworzeniu tak zwanego gorsetu mięśniowego. Wskazaliśmy na dwa różne style pływackie, ale tak naprawdę to każdy styl pływacki jest bardzo korzystny dla zdrowia kręgosłupa.

Pływanie a kręgosłup

Dlatego też odczuwając bóle w plecach, warto jest zaplanować kilka wizyt na basenie. Jednakże trzeba jasno powiedzieć, że nie w każdym przypadku pływanie ma korzystny wpływ na zdrowie kręgosłupa. Jeśli bowiem mamy do czynienia z bardzo poważnymi urazami, jak chociażby z dyskopatią, to ani pływanie, ani żadna inna forma aktywności fizycznej nie będzie korzystna i należy się jej wystrzegać. Dlatego też w takiej sytuacji należy udać się do lekarza i podjąć odpowiednie, zaawansowane leczenie. Kręgosłup to bardzo ważny element w naszym ciele. Nie doceniamy jego zdrowia dopóki nie zacznie nam doskwierać ból. Wiele osób boryka się z takim bólem, zbyt wiele osób. W tym względzie należy podjąć odpowiednią aktywność fizyczną, należy zadbać o właściwą jakość materaca, na którym śpimy.

Comments are closed.