Kitesurfing zmienia swoje oblicze: nowości, które warto mieć

ksowa Kwiecień 18, 2016 Możliwość komentowania Kitesurfing zmienia swoje oblicze: nowości, które warto mieć została wyłączona

kitesurfing

Nie da się ukryć, że nowinki technologiczne mają niebagatelny wpływ na obecny kształt i przewidywaną przyszłość kitesurfingu.  Sama dyscyplina, najkrócej to ujmując, to rodzaj sportu łączącego wodne sporty z wykorzystaniem deski i latawca, który napędza tę deskę wiatrem. Technicznie rzecz biorąc, jest to dyscyplina podobna do windsurfingu, ale motorem napędowym jest w tym wypadku latawiec. Jego wielkość uzależnia się od siły wiatru, umiejętności kitesurfera i jego wagi. Największe latawce osiągają wielkość nawet dwudziestu kilku metrów kwadratowych, choć by amatorsko uprawiać kitesurfing, wystarczy latawiec znacznie mniejszych rozmiarów. Ostatnio dużą popularnością cieszą się tzw. „latawce komorowe” – lżejsze i sprawniejsze od swoich poprzedników, co wpływa bezpośrednio najbardziej efektywną żeglugę.

Nowinki technologiczne

Wartą zauważenia odmianą kite jest też foilboarding – pływanie na hydroskrzydle, unoszącym deskę nad wodą pod wpływem prędkości. Daje to nieporównywalne z niczym wrażenie lewitowania. Innym jeszcze, widowiskowym rodzajem kite jest jego odmiana Freestyle, która umożliwia wykonywanie różnych, niemal cyrkowych manewrów w powietrzu. Warto również wspomnieć o kitewave, w trakcie którego riderzy ujeżdżają morskie fale z latawcem w ręku.  Najwięksi zapaleńcy nie chcą rozstawać się z kitem nawet zimą i – przy odpowiedniej ilości śniegu i wietrze, ćwiczą swoje umiejętności na zamarzniętych akwenach i polach, łącząc latawiec z nartami lub deską snowboardową.

Sprzęt – istotny choć nie najważniejszy

Tak jak w każdym sporcie, jakość sprzętu, choć oczywiście ważna, nie jest kluczowa. Żeby uprawiać kitesurfing nie trzeba najnowszych latawców ani desek. Dopiero gdy osiągnie się odpowiednio wysoki poziom umiejętności i nie popełnia błędów technicznych można rozważać zakup bardziej zaawansowanego sprzętu. Kitesurfing to relatywnie młody sport, który wciąż ewoluuje. Firmy produkujące deski i latawce niemal co roku wprowadzają do swoich produktów nowe trendy sprzętowe. Innymi słowy, średnio raz do roku dokonuje się pewien technologiczny przełom, który pozwala nie tylko pływać, ale też ścigać się w każdych, nawet ekstremalnych warunkach – zarówno przy bardzo słabym wietrze, jak i niezwykle silnym, którego prędkość potrafi osiągnąć 45 węzłów!

Chcesz spróbować kitesurfingu? zapisz się na wyjazd tutaj!

Comments are closed.