Jesienne dolegliwości

Aneta R. Październik 23, 2018 Możliwość komentowania Jesienne dolegliwości została wyłączona

Sezon jesienno – zimowy to niestety początek dopadających nas zewsząd różnych potworków w postaci kaszlu, chrypek, katarów. W mediach i nie tylko zalewani jesteśmy różnymi suplementami, super miksturami, które w mgnieniu oka pozwolą nam się tego wszystkiego pozbyć. Czy jednak warto się faszerować takimi produktami, skoro można spokojnie sięgnąć do sprawdzonych przez nasze babcie sposoby. Nasze babcie potrafiły radzić sobie z katarkami, chrypkami, kaszelkami. Coraz częściej wraca się do sposobów i sprawdzonych receptur babcinych.

Super czwórka

Miód, cytryna, czosnek, cebula – kto z nas nie zna tej “super czwórki” ?

Już od małego każdy z nas miał styczność z syropkiem przygotowanym przez babcię właśnie z “super czwórki”. Łagodził kaszel, rozgrzewał. Kolejnym wspaniałym lekarstwem był i jest sok malinowy, sok z czarnego bzu, które również dzięki swym właściwościom rozgrzewającym, wzmacniającym odporność również wspomagały wspomagały walkę z jesiennymi dolegliwościami.

Syrop z pędów sosny

Syrop z pędów sosny również przygotowywany w sezonie wiosennym jest doskonałym naturalnym lekiem na dolegliwości jesienne. Nasze babcie potrafiły również w oparciu o poznane właściwości przygotować pastylki leczące chore gardło. Pogrzewając miód dodawały do niego imbir, sok z cytryny, zmielone goździki.

Dość często babcie stosowały też inhalacje. Któż z nas nie pamięta swojej głowy nakrytej ręcznikiem i pochylonej nad miską z gorącą, parującą wodą z dodatkiem olejku sosnowego.

Przyglądając się babcinym sposobom i ich recepturom można stwierdzić że skoro pomagały one wiele lat temu to dziś, gdy moda na wszystko naturalne być może warto wrócić do nich.

Comments are closed.