Jednodniowy detoks

Aneta R. Luty 15, 2019 Możliwość komentowania Jednodniowy detoks została wyłączona

Nawet jednodniowy detoks wymaga odpowiedniego przygotowania. Detoks nazywany też głodówką to jeden ze sposobów na oczyszczenie organizmu z toksyn, które często są przyczyną wielu chorób czy kłopotów ze zdrowiem. W Internecie, na różnego rodzaju forach krąży wiele informacji na ten temat. Nie zawsze są to rzetelne informacje poparte odpowiednią i kompleksową wiedzą na temat ciała człowieka i jego potrzeb. Jedną z takich szkodliwych informacji jest twierdzenie, że kilkudniowa głodówka nie niesie ze sobą negatywnych skutków. Prawda jest natomiast zupełnie inna. Pozbawienie organizmu składników odżywczych skutkuje zaburzonym metabolizmem i zablokowaniem funkcji przemiany materii.

Jak oczyścić organizm?

Organizm gromadzi też zapasy w postaci tłuszczu, gdyż nie wie, kiedy z nowy otrzyma jakieś składniki odżywcze. Dlatego taki restrykcyjny detoks polegający jedynie na piciu wody warto zastąpić świeżo wyciskanymi sokami z owoców i warzyw. Okazuje się, że nawet do jednodniowego detoksu należy się odpowiednio przygotować. Nagła zmiana sposobu żywienia z pewnością przyniesie więcej zła niż dobra. Pierwszym krokiem powinno być stopniowe przyzwyczajanie organizmu do mniejszych pokładów energii i składników odżywczych. Kilka dni przed detoksem należy wyeliminować słodycze, alkohol, potrawy smażone, ciężkostrawne czy wędliny. Na to konto należy sięgać po świeże owoce i warzywa oraz pić dużo czystej, mineralnej wody. Dobrym rozwiązaniem są też lekkie potrawy ze wszystkich rodzajów kasz.

Ciekawostką jest, że dzień detoksu powinien być też dniem zmniejszonej aktywność fizycznej. Pozwoli to na zaoszczędzenie energii, której i tak pewnie końcem dnia nie będziemy mieć za wiele. Mitem krążącym w sieci jest również opinia, że jednodniowa głodówka pomaga zwiększyć odporność. Co prawda, organizm pozbawiony toksyn lepiej zwalcza infekcje i skuteczniej radzi sobie z wirusami, jednak tak restrykcyjna dieta w postaci nagłej głodówki osłabia nasz układ immunologiczny. Osłabiony organizm nie jest w stanie tworzyć odpowiednich przeciwciał.

Comments are closed.