Jak wyglądają systemy do zarządzania opakowaniami zwrotnymi?

Dziza Sierpień 5, 2017 Możliwość komentowania Jak wyglądają systemy do zarządzania opakowaniami zwrotnymi? została wyłączona

Jak wyglądają systemy do zarządzania opakowaniami zwrotnymi?

W dzisiejszych czasach spotykamy się z problemem zwrotu opakowań zniszczonych palet czy zagubionych i zniszczonych skrzynek z towarem. Pracownicy nie nadążają, A co za tym idzie rosną koszty logistyczne i wymagania dystrybucyjne.

Temat dotyczący opakowań zwrotnych traktowany jest w pewnym sensie, jako zło koniecznie. Niektórzy tylko dostrzegają w tym szansę na sprawne zarządzanie przepływem produktów. Jak zatem w cały ten system wdrożyć modele zarządzania opakowaniami zwrotnymi?

Model „Rób co chcesz, choć nie musisz”

Działanie tego modelu oparte jest o zasadę minimum dla bezpiecznego dostarczenia produktów. A więc dla tej samej kategorii produktów, np. warzyw i owoców, stosuje się różne opakowania, mogą to być skrzynki plastikowe czy zwykłe kartony, jak również skrzynki ze sklejki czy kosze metalowe oraz skrzynki drewniane. Odbiorca, zatem nie przywiązuje wagi do samego sposobu dostawy, tylko skupia się wyłącznie na tym, aby była minimalna jakość samego produktu, przy jego niskiej cenie. A co za tym idzie? Otóż, wtedy dostawca ma pole do popisu, gdyż np. te same kategorie produktów mogą być dostarczane na różne możliwości. Jednak przy braku standaryzacji opakowań zwrotnych, następuje kłopot z ich rozliczeniem, a dostawca ma problem z odzyskaniem swoich opakowań i szukają wtedy tańszych rozwiązań, a to sprawia, że koszt wysyłki wzrasta i efektywność pracy maleje. Obrót opakowaniami w taki sposób zamiast generować zyski, generuje wyłącznie coraz większe koszty.

Niektórzy, chociażby przemysł mięsny i drobiarski wypracowali funkcjonalność standardowych skrzynek mięsnych. Jednak mimo standardów higienicznych, brak jest systemu zarządzania. Zdarza się, że często dostarczany towar w nowych skrzynkach, które dostawca widzi po raz ostatni, ciężko jest odzyskać. Ponieważ po pewnym czasie skrzynki trafiają do właściciela, ale on nie wie czy są to te nowe, czy może inne, w których nie wiadomo, co było trzymane. Związany z tym brak jakichkolwiek standardów i kontroli powoduje straty i uszkodzenia. Z innej strony wpływ na to może mieć presja niskiej ceny, która uderza również w konsumentów.

Wyjątkiem w tym modelu mogą być niektóre sieci handlowe, które zarządzają opakowaniami na tyle dobrze, że doszły do perfekcji porządkowania rodzajów opakowań, w których dostawca musi towar dostarczyć lub zwrócić.

System poolingowy

System poolingowy opiera się o metodę wynajmu opakowań systemowych w zależności od potrzeb producenta i wymagań sieci handlowych. System ten bazuje na szeregu opakowań transportowych, dodatkowo wspomaganych takimi usługami, jak mycie, składowanie opakowań i kierowany jest przez właściciela. Do kosztów wynajmu opakowań zalicza się kaucję i opłatę za wynajem. Kaucja stanowi wartość odtworzenia opakowania na wypadek utraty czy zniszczenia. Z kolei opłata za wynajem, czyli magazynowanie, mycie, sprawy administracyjne i marża wynajmu, pobierana jest zwykle od dostawcy, choć może być i od dystrybutora i sieci handlowej. System poolingowy stosuje zasadę, że kaucja jest stała i ”chodzi” za opakowanie, a każdy kolejny odbiorca musi się z operatorem rozliczyć i oddać opakowanie, by uzyskać zwrot kaucji. Dodatkowo charakteryzuje się on w miarę średnimi kosztami, brakiem konieczności większej inwestycji (po obu stronach, dostawcy i sieci), jak również myciem opakowań ze strony operatora oraz brakiem możliwości personalizacji własnej marki (jednokolorowe opakowanie z logo operatora).  Z tego systemu korzystają często sieci handlowe i dostawcy, ponieważ operatorzy zapewniają im standaryzację dostaw, jak również stosując jednolite skrzynki podnoszą się ich standardy ekspozycji w sklepach, a to wpływa na sprzedaż produktów.

Szukasz opakowań typu custom box? Wybierz packhelp.com.

Comments are closed.