Groźna roślina – barszcz Sosnowskiego

Aneta R. Sierpień 31, 2018 Możliwość komentowania Groźna roślina – barszcz Sosnowskiego została wyłączona

W ostatnim czasie mamy do czynienia z nagłośnieniem zagrożeniem rośliną o nazwie Barszcz Sosnowskiego, zwanym także Zemstą Stalina. Skutkiem kontaktu z tą rośliną są objawy takie same jak w przypadku zwykłych poparzeń. W najgorszym przypadku może nawet dojść do wystąpienia skutków śmiertelnych. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną podobną do barszczu zwyczajnego i można je pomylić.

Jak się bronić?

W odniesieniu do tej groźnej rośliny należy zauważyć, że jest ona zagrożeniem nie tylko w bezpośrednim kontakcie, ale jednocześnie też można ulec poparzeniu na odległość. Jak rozpoznać ową groźną roślinę? Rośnie na wysokość około 3 do 5 metrów i jest podobny do kopru. Posiada on białe kwiaty. Zazwyczaj rośnie w miejscach dosyć wilgotnych, co na pewno jest pewną wskazówką do tego, aby móc go rozpoznać. Dlaczego jest on taki groźny? W olejkach eterycznych oraz w soku mamy obecne furanokumaryny. Są to substancje o charakterze toksycznym. To owe substancje pod wpływem promieni słonecznych wywołują zmiany na skórze człowieka, które podobne są w bardzo dużym stopniu do poparzenia. Przy kontakcie z tą rośliną lub też w wyniku obecności w bliskim jej sąsiedztwie można spowodować u siebie takie skutki jak owe poparzenia, świąd skóry, bóle oraz zawroty głowy, zapalenie spojówek, wymioty oraz trudności w oddychaniu. Jeśli ktoś ma do czynienia z tą rośliną, to wówczas powinien podjąć odpowiednie działania.

Przede wszystkim należy zmyć owe olejki eteryczne ze skóry, stosując obficie wodę z mydłem. Ponadto również warto zdjąć ubranie i wyprać je jak najszybciej. W sytuacji, gdy na skórze pojawiły się surowicze pęcherze, ale nie mamy do czynienia z ich zerwaniem, to warto jest zastosować miejscowo krem kortykosteroidowy. Oczywiście, aby mieć pewność, że nie mamy do czynienia z bezpośrednim zagrożeniem życia osoby poparzonej, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Tej rośliny nie należy lekceważyć, a jeśli zauważymy coś przypominającego ów barszcz Sosnowskiego, to należy powiadomić odpowiednie służby.

Comments are closed.