Domowe sposoby walki z anginą

Aneta R. Styczeń 31, 2019 Możliwość komentowania Domowe sposoby walki z anginą została wyłączona

Angina jest jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia górnych dróg oddechowych. Charakteryzuje się nagłym początkiem choroby, sporym bólem gardła, gorączką powyżej trzydziestu ośmiu stopni Celcjusza, złym samopoczuciem, powiększonymi węzłami chłonnymi na szyi oraz ropnymi nalotami na migdałkach. Bardzo ważne jest, aby w porę zareagować na pierwsze objawy. Nieleczona angina może zaowocować poważnymi  powikłaniami, do których należą między innymi paciorkowcowe kłębuszkowe zapalenie nerek czy gorączka reumatyczna.

Jak wyleczyć anginę?

Zwykle wymaga ona leczenia farmakologicznego, opartego na odpowiednim antybiotyku i środkami przeciwbólowymi dostępnymi w aptece bez recepty. Bardzo ważne jest, aby wraz z antybiotykiem przyjmować odpowiednią osłonę na żołądek. Aby przyspieszyć okres rekonwalescencji, warto farmakoterapię wspomóc domowymi sposobami walki z chorobą. Bezsprzecznie należy zacząć od zapewnienia sobie odpoczynku i przyjmowanie zwiększonej ilości płynów. Skuteczne jest również picie niegorących herbat z dodatkiem soku malinowego albo soku z dzikiej róży. Świetnie sprawdza się również znienawidzony przez dzieci syrop z cebuli i czosnku bądź mikstura na bazie ciepłego mleka, masła, miodu i czosnku. Cebula i czosnek ze względu na właściwości antybakteryjne powinien być stosowany jak najczęściej w czasie choroby w nieprzetworzonej formie, na przykład jako dodatek do kanapek czy innych posiłków.

Sposoby na ból gardła

Na ból gardła i jego oczyszczenie pomogą domowe płukanki z ciepłej, przegotowanej wody z dodatkiem wody utlenionej. Świetnie sprawdzają się też płukanki z rumianku lub szałwii. Taka płukanka nie tylko zniweluje ból, ale również złagodzi uczucie swędzenia i drapania, przy czym nie podrażni to już i tak nadwyrężonej śluzówki. Stosując domowe sposoby walki z anginą nie narażamy się na skutki uboczne, dlatego możemy też stosować je z powodzeniem u dzieci. Jednak trzeba pamiętać, że angina to groźna choroba, dlatego zanim zdecydujemy się na leczenie domowymi sposobami warto skonsultować się z lekarzem, czy stadium choroby nie wymaga wprowadzenia antybiotyku.

Comments are closed.