Dlaczego warto pływać?

Aneta R. Październik 31, 2018 Możliwość komentowania Dlaczego warto pływać? została wyłączona

W wodzie nie tylko ryba czuje się bardzo dobrze. Także dla człowieka jest to środowisko, dzięki któremu może on bardzo wiele zyskać. Porody w wodzie to coś jak najbardziej korzystnego, gdyż przecież jest to swoista kontynuacja tego, co dziecko odczuwa w brzuszku mamy, w wodach płodowych. Uczenie pływania od najmłodszych lat, od pierwszych tygodni życia, od pierwszych miesięcy jest jak najbardziej wskazane.

Nie chodzi bynajmniej tylko i wyłącznie o to, aby dziecko po prostu potrafiło pływać, aby mogło na wakacjach wskoczyć do basenu, ale o to, aby poprzez basen mogło korzystnie się rozwijać, uniknąć wielu różnych problemów zdrowotnych.

Basen a stres

W dobie, gdy mamy do czynienia z nadmierną ilością obowiązków nakładanych na człowieka, stresem, sięganie po dobre formy aktywności fizycznej. Taką jest właśnie owo pływanie. Mówi się wiele o tym, że tornistry dzieci w szkole są bardzo ciężkie. Regularne wizyty na basenie są pewnym czynnikiem, dzięki któremu skutki zbyt ciężkich tornistrów można zniwelować. Jak pływanie wpływa na człowieka, na jego zdrowie? Na pewno należy mówić o odciążeniu kręgosłupa.

Pływanie a kręgosłup

Pływanie nie jest związane z żadnym naciskiem na niego, z jego rozluźnieniem i dlatego można powiedzieć, że w wodzie nasz kręgosłup po prostu odpoczywa. Podobnie można powiedzieć w odniesieniu do wszelkich innych stawów. W wodzie mamy do czynienia z brakiem jakiegokolwiek nacisku na stawy, z brakiem jakiegokolwiek ich obciążenia. Tego na pewno nie można powiedzieć w odniesieniu innych form aktywności fizycznej jak na przykład bieganie. Pływanie to oczywiście także przyjemność, co można także postrzegać jako element korzystny dla zdrowia psychicznego. Nie trzeba doskonale znać każdego ze stylów pływackich. Chodzi raczej o to, aby pływanie po prostu sprawiało przyjemność. W dobie, gdy mamy dostęp do dobrej jakości sprzętu pływackiego, mamy szeroki dostęp do pływalni, a tym samym wybór pływania jako formy relaksu, jako formy codziennej aktywności fizycznej nie wydaje się być czymś trudnym.

Comments are closed.