Dlaczego polska branża meblowa rozwija się tak szybko?

adrtms Kwiecień 5, 2017 Możliwość komentowania Dlaczego polska branża meblowa rozwija się tak szybko? została wyłączona

meble

Branża meblowa jest w Polsce jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Wyroby meblowe eksportujemy na cały świat i cieszą się one dobrą opinią za solidność wykonania i jakość. Polscy przedsiębiorcy meblowi produkują meble na lata. Czy wciąż będzie trwała ta passa meblowa.

Eksport mebli

Sądząc po statystykach eksportu mebli do krajów zachodniej Europy – zdecydowanie tak. Z roku na rok, zainteresowanie rodzimymi wyrobami meblowymi wzrasta i Polska znajduje się już na piątym miejscu krajów, które eksportują największą ilość mebli i akcesoriów meblowych.  Na pierwszym miejscu pod tym względem są Chiny, na drugim Niemcy, na trzecim Francja a na czwartym Włochy. Warto wspomnieć, iż jeszcze kilka lat temu, Polska była na dziesiątym miejscu w rankingu eksportu mebli na świecie. Jak zatem widać, rodzime wyroby meblowe osiągają dynamiczny wzrost eksportowy. Ogólnopolska Izba Gospodarcza producentów mebli podaje iż, w 2017 r. dochód z tytułu sprzedaży mebli na świecie może osiągnąć aż 41 miliardów zł.Dla porównania, dochód ten w 2015 r. wynosił 36 miliardów zł.

Innowacyjne rozwiązania

Polski przemysł także meblowy, osiąga coraz lepsze wyniki. Dzieje się tak z dwóch przyczyn. Pierwsza to ciągłe wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych a także śledzenie trendów meblowych na świecie a druga to niskie koszty pracy. Za ciekawostkę można tu uznać iż, od 2009 r.  płace rzeczywiste wzrastały w równomiernym tempie do wydajności pracy.W krajach Europejskich nie miało to miejsca. Zauważmy także, iż niskie koszty pracy zwiększają konkurencyjność cen polskich mebli a przy tym i są czynnikiem sprzyjającym zdobywaniu nowych klientów na całym świecie.

Eksport mebli

Jak wcześniej wspomniano, eksport polskich mebli rozwija się niezwykle szybko i warto wyszczególnić jakie konkretnie produkty sprzedają się najlepiej. Aż 27,5 % to półprodukty, 25,1 % to meble tapicerowane i 10,3 % to artykuły wyposażenia wnętrz ( tekstylia i dekoracje), 9,2 % stanowią meble zewnętrzne (ogrodowe) oraz dodatki meblowe wykonane z drewna.Kraje Unii Europejskiej są odbiorcą aż 84 % polskich mebli. Producenci mebli starają się także rozwijać na rynku azjatyckim, afrykańskim i w Rosji. Takie działanie ma zróżnicować rynki zbytu jak i być alternatywą na dalszy rozwój eksportowy.

Comments are closed.