Dlaczego niektórym nauka języków przychodzi łatwiej niż innym?

adrtms Luty 16, 2017 Możliwość komentowania Dlaczego niektórym nauka języków przychodzi łatwiej niż innym? została wyłączona

Dlaczego niektórym nauka języków przychodzi łatwiej niż innym?

Lubimy myśleć, że niektórzy ludzie po prostu mają talent do nauki języków obcych. Dla tych z talentem jest to powód do dumy i satysfakcji. Dla tych bez talentu jest to wymówka, której używają, gdy zdają sobie sprawę, że po latach nauki wciąż nie są w stanie mówić płynnie. Jak jest naprawdę? Czy niektórzy rzeczywiście posiadają specjalny, językowy talent, czy może za ich zdolnością stoi coś zupełnie innego?

Talent do języków obcych to dość kontrowersyjny temat. W końcu mówimy tutaj o istnieniu przeszkody nie do pokonania dla osób, którym rzekomo owego talentu brakuje. Przekonanie o jej istnieniu może ostatecznie zniszczyć w nich motywację. Jak do tego tematu podchodzono na przestrzeni dekad?

Test na „językową inteligencję”

Naukowcy nie od dziś zajmowali się tym tematem. W latach 50-tych ubiegłego wieku psycholog John B. Carroll zaprojektował test mierzący zdolność nauki języków obcych. Zawierał on zadania sprawdzające m.in. umiejętność odgadywania znaczenia z kontekstu oraz dostrzegania gramatycznych zależności na podstawie przykładów. Takich prób było więcej. Żaden z nich nigdy jednak nie został powszechnie zaakceptowany. Naukowcy prześcigali się więc w udowadnianiu, że testy te nie dają definitywnej odpowiedzi na pytanie o językowy talent.

Podobnie jest ze współczesnymi poszukiwania genów odpowiedzialnych za naukę języków. Na dobrą sprawę wiadomo jedynie tyle, że dzieci mają szczególną łatwość w nauce języków. Nie ustalono jednak niczego, co tłumaczyłoby przewagę niektórych jednostek w tym zakresie.

Czy nauka języków obcych kiedykolwiek sprawiała ci przyjemność?

Dziś wielu specjalistów przekonuje, że to pasja do nauki odgrywa w nauczaniu języków największą rolę. Języków zwykle zaczynamy uczyć się jako dzieci. Gdy odnajdujemy w tym przyjemność, mamy dużą motywację i uczymy się szybko. Gdy zajęcia są dla nas nudne i nie widzimy w tym wszystkim sensu, nasz postęp jest bardzo powolny. Pod tym względem z językami jest tak samo, jak z każdym innym rodzajem umiejętności.

Możesz nauczyć się języków obcych!

Powyższe rozważania pozwalają wysunąć jeden wniosek – nasza zdolność do nauki języków najprawdopodobniej nie jest zapisana w genach. W znacznie większym stopniu zależy od wybranego przez nas sposobu nauki, a dokładnie tego, jak wpływa on na naszą motywację. Jeśli jeszcze nie nauczyłeś się mówić płynnie, najprawdopodobniej nigdy nie uczyłeś się języków z przyjemnością!

Zdecydowana większość ludzi może się nauczyć języków, jeśli znajdzie taką właśnie metodę. Wielu uważa dziś, że to kursy angielskiego, niemieckiego czy jakiegokolwiek innego języka do samodzielnej nauki są najbardziej efektywne, zwłaszcza dla dorosłych. Te najlepiej zaprojektowane są zwykle bardzo angażujące, a ich formuła likwiduje znany z czasów szkolnych przymus nauki. Dzięki temu robimy to, co lubimy i kiedy lubimy.

Bez względu na to, jaką formę nauki wybierzesz, upewnij się więc, że sprawia ci ona przyjemność. Wówczas na pewno nauczysz się języka obcego!

Comments are closed.