Dieta wysokobiałkowa

Aneta R. Wrzesień 14, 2018 Możliwość komentowania Dieta wysokobiałkowa została wyłączona

Według powszechnej opinii dieta wysokobiałkowa jest przeznaczona dla osób, które ćwiczą i chcą, aby ich sylwetka była umięśniona i wysportowana. Jaka jest jednak prawda? Czy jest ona przeznaczona tylko dla osób trenujących? A może osoby mniej aktywne fizyczne również powinny do swojej diety wprowadzić zdecydowanie więcej białka? Wbrew pozorom nie tylko osoby dbające o swoją sylwetkę powinny zadbać o wysokobiałkową dietę.

Dla kogo białko?

Przede wszystkim powinny z niej korzystać osoby, które cierpią na choroby nowotworowe, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, rozległe oparzenia oraz podczas choroby, w której występuje gorączka, a następnie przy rekonwalescencji. Dieta wysokobiałkowa ma za zadanie odbudować nasz organizm, który staje się zniszczony przez chorobę. Jak wiadomo, białko jest budulcem i dzięki niemu nasze komórki są w stanie naprawiać uszkodzone tkanki ustrojowe, hormony, enzymy, przeciwciała odpornościowe oraz białka osocza. Warto zwracać szczególną uwagę na to, jakiego typu produkty jemy. Powinniśmy wprowadzić do naszej diety przede wszystkim pełnowartościowe produkty, takie jak chude mięso, jaja, chude ryby, tofu, itp. Możemy również wprowadzić produkty mleczne, jednak nie powinniśmy z nimi również przesadzać. Nie bez powodu dużo ludzi nie toleruje laktozy. Zawierają one aminokwasy ezogenne, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Białko działa przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, jak również, co najważniejsze, przeciwnowotworowo.

Prawidłowa dieta

W odpowiednio zbilansowanej diecie zawartość białka powinna wynosić 2g/kg masy ciała. W diecie sportowców wszystko jest dokładnie przeliczane i przygotowane. Każdy z nas jednak powinien pamiętać o tym, żeby dostarczać organizmowi odpowiednio potrzebną ilość kalorii. Nie powinno się jeść za mało ani za dużo. Wszystko to może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Dlatego też nasza dieta musi być odpowiednio dopasowana do indywidualnych potrzeb każdego z nas. Pamiętajmy o tym, aby znać umiar.

Comments are closed.