Czym jest orteza?

Contentwriter Październik 26, 2016 Możliwość komentowania Czym jest orteza? została wyłączona

orteza

Wypadki chodzą po ludziach i zwykle zdarzają się niespodziewanie. Nawet jeśli dbamy o swoje zdrowie, nie możemy być pewni, że zawsze będzie ono w dobrym stanie. Coraz częściej bowiem podczas takich wypadków łamiemy nogi bądź skręcamy ręce. Wtedy, aby doprowadzić stawy kończyn do porządku, należy oczywiście wybrać się do lekarza. To on może nam wtedy zaproponować noszenie ortezy. Jeśli będziemy trzymać się jego zaleceń, szybko doprowadzimy swoje stawy do porządku. A czym właściwie jest taka orteza?

Zwrot orteza pochodzi od sformułowania „ortopedyczna proteza”. Jest to po prostu aparat ortopedyczny. Jego celem jest stabilizacja stawów. Zastępuje przy tym klasyczny, standardowy gips. Orteza ma za zadanie usztywnić stawy kończyn. W tej sytuacji usztywnia się stawy, które uległy pewnym urazom. Najczęściej jest to skręcenie, zwichnięcie lub całkowite zerwanie wiązadeł. Oczywiście ortezy dzielimy na różne, poszczególne odmiany. Najpopularniejsze są ortezy sztywne. Wyróżniamy także ortezy półsztywne, czyli te półelastyczne oraz miękkie, czyli ortezy elastyczne. Dostosowuje się je konkretnie do rodzaju danego urazu. Według niego lekarz ustala, jaka orteza sprawdzi się u pacjenta. Należy ją później nosić zgodnie z zaleceniami lekarza i przez określoną ilość czasu. Tylko wtedy można całkowicie pozbyć się danych schorzeń.

Ortezy niewątpliwie są jednymi z najczęściej stosowanych narzędzi medycznych. Na pewno każdy z nas musiał kiedyś nosić gips. Dziś coraz częściej rezygnuje się z takich gipsów na rzecz ortez. Dzięki nim można skutecznie wyleczyć złamania, zwichnięcia lub skręcenia pewnych stawów.

Polecamy zapoznać się z serwisem http://poduszki-ortopedyczne.pl/ i zawartymi w nim treściami.

Comments are closed.