Home / Dokumentacja / Czym jest homologacja samochodu?

Czym jest homologacja samochodu?

Decydując się na zakup samochodu, trzeba liczyć się z wieloma kwestiami prawnymi, które trzeba będzie załatwić. Oczywiście dotyczy to najczęściej samochodów, które są sprowadzane z zagranicy, a także kupowane z drugiej ręki. Bardzo ważna czynnością jest zapłacenie homologacji samochodu. co to jest homologacja samochodu? Kiedy można ją uzyskać? Zapraszamy do przeczytania artykułu

Co to jest homologacja samochodu?

Homologacją samochodu nazywa się proces sprawdzenia auta pod względem norm i wymagań technicznych. Tylko dzięki temu, jeśli ten pojazd spełni to wszystkie kwestie, może zostać dopuszczony do poruszania się po drodze. W naszym kraju zajmuje się tym Transport Dozoru Technicznego. Bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie, co to jest homologacja samochodu? Co ciekawe, świadectwo homologacji można dopiero uzyskać po pozytywnym przejściu wszystkich testów. Warto wiedzieć, że homologacja samochodu dotyczy zarówno aut ciężarowych, osobowych, jak i przyczep.

Oznaczenie homologacji

Proces homologacji odbywa się jeszcze przed otrzymaniem rejestracji, warto także pamiętać, że każdy samochód podlega konkretnej kategorii homologacji. Samochody osobowe mają literkę M.

Jak uzyskać świadectwo homologacji?

Co to jest homologacja samochodu? Dzięki niej może Twój samochód zostać dopuszczony do jazdy. Aby otrzymać takie świadectwo, trzeba udać się do Transportu Dozoru Technicznego, wszystkie informacje można jednak znaleźć w internecie. Warto zdawać sobie z tego sprawę, że opłata może kosztować 1600 zł. W przypadku pojazdów samochodowych, ciągników, przyczep i motocykli, elementy wyposażenia kosztują już jedynie 400 zł lub mniej

W Polsce procesowi homologacji najczęściej poddawane są butle z gazem LPG, które kosztują około 200 zł. Pojazdy sprowadzone z zagranicy instalacją LPG z pewnością muszą uzyskać taki dokument.

Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące homologacji samochodów, warto zajrzeć na stronę: https://cuk.pl/porady/homologacja-samochodu-co-to-jest-i-co-musisz-wiedziec, tam z pewnością zdobędziesz już nie tylko te informacje, ale także będziesz mógł wykupić odpowiednie ubezpieczenie AC oraz OC dla swojego pojazdu. W razie pytań doradcy służą pomocą.