Czym jest dumping?

Aneta R. Lipiec 31, 2018 Możliwość komentowania Czym jest dumping? została wyłączona

Dumping syndrom inaczej zwany także zespołem poposiłkowym lub też zespołem poresekcyjnym. Czym jest tak naprawdę, jakie są jego objawy? Dumping system to jest zespół objawów lub też dolegliwości, które wynikają po prostu z usunięcia całego bądź też części żołądka. Takie sytuacje mogą mieć miejsce, np. u osób otyłych, które poddały się operacji bariatrycznej (inaczej zmniejszeniu pojemności żołądka). Zespół poposiłkowy pojawia się po zjedzeniu czegoś, np. obiadu. Może się to się dziać w różnych odstępach czasowych: krótkim oraz długim: Krótki pojawia się od pół godziny do godziny po zjedzeniu posiłku, natomiast długi od godziny do trzech godzin po spożyciu ostatniego dania. Owy syndrom najczęściej pojawia się po zjedzeniu czegoś słodkiego, tłustego bądź też smażonego.

Resekcja a syndrom

Dumping system pojawia się u większej części pacjentów poddanych resekcji. Trwa on także nawet kilka miesięcy po tymże zabiegu. Resekcja żołądka to nie tylko zmniejszenie jego objętości w walce z otyłością, może także być spowodowana nowotworem żołądka. Syndrom poposiłkowy pojawia się po zjedzeniu posiłku, wynika to przez szybkie wchłanianie się glukozy z jelit przez nagłe przejście przez nie treści żołądkowej. Dla nikogo nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że taki zabieg chirurgiczny ma swoje konsekwencje i wpływ na nasz organizm. Usunięcie żołądka bądź też jego części zakłóca bowiem prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Dodatkowo wpływa to na zaburzenie trawienia pokarmów oraz wchłanianie się składników odżywczych z dostarczanego pożywienia. Poprzez taki zabieg treści pokarmowe przechodzą do dalszych części układu pokarmowego znacznie szybciej, co wpływa na nadmierne obciążenie jelita cienkiego. Powoduje to w konsekwencji silny wyrzut do krwi hormonów jelitowych. Jak wiadomo na wszystko potrzeba jednak czasu. W tym przypadku jest identycznie.

Jak sobie pomóc?

Z czasem nasz organizm przyzwyczai się do nowej zaistniałej sytuacji oraz warunków, jakie zaczęły panować, a co za tym idzie objawy tego syndromu zelżą. Jakie są jednak główne objawy owego syndromu? Są to: biegunka, wzdęcia, nudności oraz wymioty, zmęczenie po zjedzeniu posiłku, tachykardia, osłabienie, rumieńce, zawroty głowy, uczucie oszołomienia, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, osłabienia, dezorientacja, omdlenia, głód, agresja, drgawki, palpitacja serca, nadmierne pocenie się, nieregularne tętno. Jak zaradzić objawom dumping systemu? Nic prostszego. W celu zniwelowania dolegliwości zaleca się wprowadzenie diety ograniczającej spożywanie tłuszczy, węglowodanów prostych oraz mleka i produktów mlecznych.

Comments are closed.