Czy stwardnienie rozsiane wyklucza ciążę?

Aneta R. Maj 15, 2019 Możliwość komentowania Czy stwardnienie rozsiane wyklucza ciążę? została wyłączona

Stwardnienie rozsiane to choroba neurologiczna, która wywraca do góry nogami życie wielu pacjentów. Najczęściej dotyka kobiet w wieku rozrodczym, dlatego stają one przed bardzo trudnym wyborem. Mianowicie wiele z nich zaprzestaje marzeń o posiadaniu potomstwa. Warto wiedzieć, że choroba ta ma charakter przewlekły i trwa do końca życia.

Ciąża czy choroba?

Nie da się jej wyleczyć, dlatego trzeba się pogodzić i walczyć o realizację swoich marzeń, które w tym wieku najczęściej oscylują wokół tematu dzieci. Istnieje wiele teorii na temat wpływu hormonów ciążowych na przebieg choroby. Wszystko zależy oczywiście od stopnia zaawansowania choroby, jednak istnieją badania, które potwierdzają, iż w trakcie ciąży pacjentki rzadziej doświadczają rzutów choroby. Zjawisko to nie jest do końca wyjaśnione, jednak trzeba pamiętać, że planowanie ciąży przez kobietę chorująca na stwardnienie rozsiane powinno być przemyślane i konsultowane z lekarzem. Najlepiej dla matki i dziecka jest, jeśli ciąża przypada na okres, w którym nie jest konieczne przyjmowanie środków farmakologicznych.

Ciekawostką jest, iż specjaliści są zgodni co do tego, że nie wynaleziono jeszcze leku, który hamuje objawy choroby tak dobrze jak ciąża. Okazuje się, że ciąża kobiety chorej na stwardnienie rozsiane nie jest obarczona dużo większym ryzykiem niż kobiety zdrowej. Okazuje się, że hormony wytwarzane przez organizm kobiety w trakcie ciąży mają hamujący wpływ na stwardnienie rozsiane. Obecnie trwają badania, których celem jest wdrożenie tych hormonów do stałej terapii.

Comments are closed.