Co ciągnie nas do kryminałów

ada7 Kwiecień 29, 2016 Możliwość komentowania Co ciągnie nas do kryminałów została wyłączona

kryminały

Liza Marklund to szwedzka dziennikarka i autorka powieści kryminalnych. Popularność przyniosła jej seria świetnie sprzedających się książek których bohaterką jest Annika Bengtzon – ambitna dziennikarka i zdolna pani detektyw. Dwie powieści z tej serii zostały sfilmowane. Autorka angażuje się również społecznie poprzez prowadzenie akcji przeciw przemocy wobec kobiet oraz aktywnego udziału debatach dotyczących problemów demograficznych krajów skandynawskich.

Kryminalne powieści Camilli Läckberg rozgrywają się w jej rodzinnym miasteczku Fjällbacka. Przewodnimi bohaterami są pisarka Erika Falck i policjant Patrik Hedström. Pierwsze cztery powieści zostały zekranizowane. Książki Läckberg trafiają na czołowe miejsca list najlepiej sprzedających się powieści kryminalnych w Szwecji i na całym świecie – również w Polsce.

Leif GW Persson ukończył Uniwersytet Sztokholmski na wydziale kryminologii. Przez pewien czas prowadził zajęcia ze studentami. Ponadto przez cały czas zajmował się badaniami nad przestępczością w Szwecji, a szczególnie nad metodologią i statystykami wykrywalności przestępstw. Następnie został konsultantem szwedzkiego Głównego Urzędu Statystycznego a od 1967 był doradcą Krajowego Zarządu Policji. W 1977 Persson został zwolniony z pracy z powodu afery związanej z przeciekiem tajnych materiałów policyjnych do prasy. Powieści Perssona od 1978 roku na stałe rezydują na listach bestsellerów szwedzkich kryminałów.

Kryminały i książki sensacyjne to gatunek cieszący się w ostatnim czasie największą popularnością wśród czytelników. Przygody Sherlocka Holmesa, Panny Marple i Herkulesa Poirot znają wszyscy, niemniej są to bohaterowie do przygód których często się wraca. Główną przyczyną współczesnej popularności książek sensacyjnych są doskonałe dzieła autorów skandynawskich: Lizy Marklund, Camilli Lackberg, Stiega Larssona i Liefa Perssona. Skandynawskie kryminały tworzą nową, doskonałą i nieszablonową kategorię książek sensacyjnych.

Stieg Larsson urodził się w regionie w północnej Szwecji. Jego rodzice, będąc w trudnej sytuacji materialnej, zmuszeni byli oddać go pod opiekę dziadkowi. Dziadek Stiega Larssona był zagorzałym antyfaszystą. Jego poglądy wywarły spory wpływ na przekonania wnuka. Stieg Larsson znany był ze swoich silnie lewicowych poglądów. Co szczególne był również wiernym i zaangażowanym fanem science-fiction. Sławę przyniosła mu wydana po jego śmierci Trylogia Millennium. To doskonały pakiet 3 kryminałów które przypadną do gustu niekoniecznie nawet miłośnikom sensacji.

Comments are closed.