Choroba paznokci – jak sobie poradzić?

Aneta R. Październik 7, 2018 Możliwość komentowania Choroba paznokci – jak sobie poradzić? została wyłączona

Choroby wcale nie muszą dotyczyć wyłącznie narządów wewnętrznych. Dosyć powszechne są przecież choroby związane ze skórą czy też paznokciami. Właśnie z tym ostatnim elementem jest związana choroba, która spotykana jest stosunkowo często. Mowa jest mianowicie o onycholizie. Choroba ta objawia się odstającym paznokciem, którego płytka odwarstwiła się od łożyska. Chorobę tę dosyć łatwo rozpoznać, ponieważ paznokieć staje się biały lub żółtawy. Pod niego mogą dostawać się różnego rodzaju zanieczyszczenia, może dostawać się powietrze. Tym samym bez odpowiedniego leczenia nie ma szans na poprawę owej sytuacji.

Groźne dla paznokcia

Mówiąc o onycholizie paznokcia, wskazujemy na to, że może on mieć miejsce zarówno w dłoni jak i w stopie. Przyczyn powstania tego zjawiska chorobowego może być bardzo wiele. Najczęściej wynika on z urazu, z mikrourazu, a być może również z noszenia ciasnego obuwia. Jednocześnie też choroba ta może być wynikiem stosowania różnych leków, może być wynikiem uprawiania jakiejś dyscypliny sportowej, która dosyć mocno obciąża paznokcie w stopach. Przykładem tu może być chociażby bieganie. Oczywiście można również mówić o efekcie przebytej infekcji bakteryjnej lub też grzybiczej. Onycholiza to choroba, z którą możemy udać się do lekarza, aczkolwiek nie w każdym przypadku jest to coś koniecznego.

Olejek z drzewa herbacianego

Warto tu zauważyć, że bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się stosowanie olejku z drzewa herbacianego lub też olejku rycynowego. Bynajmniej jednak schorzenia tego nie wolno lekceważyć. Mimo, że paznokieć może nas nie przerażać i nie musi temu towarzyszyć żaden ból, to jednak jeśli choroba nie będzie leczona, to wówczas dojdzie do pogłębienia schorzenia. Efektem tego możemy zetknąć się z powstaniem grzybicy. Zazwyczaj możemy o niej mówić w sytuacji, gdy mamy do czynienia z onycholizą paznokci na stopach. To jedna z możliwych chorób związanych z paznokciami, aczkolwiek tych możemy tak naprawdę wyróżnić znacząco większą ilość. Zatem o paznokcie oraz ich higienę należy codziennie dbać.

Comments are closed.