Choroba bostońska

Aneta R. Luty 7, 2019 Możliwość komentowania Choroba bostońska została wyłączona

Choroba bostońska jest najczęściej mylona z ospą wietrzną. Na pierwszy rzut oka nie sposób zauważyć różnicę. Jednak leczenie wygląda inaczej, dlatego tak ważne jest aby odpowiednio zareagować.

Choroba brudnych rąk

Bostonka często nazywana jest też wysypką pęcherzykowatą czy chorobą brudnych rąk. Najbardziej narażone na nią są dzieci do dziesiątego roku życia, co nie oznacza, że nie dotyczy dorosłych. Przenosi się zwykle drogą kropelkową, ale też poprzez kontakt z zakażonym stolcem, na przykład w publicznej toalecie czy zmieniając pieluszkę dziecku, które zostało zarażone. Objawy choroby bostońskiej nie są szczególnie charakterystyczne. Zwykle objawia się złym samopoczuciem, zmęczeniem, gorączką i bólem gardła. Dopiero po trzech dniach pojawia się wysypka, która jest charakterystyczna dla tej choroby.

Główne objawy

Zwykle ma formę nieswędzących grudek i plamek usytuowanych na twarzy, stopach i dłoniach oraz na klatce piersiowej. Choroba bostońska należy do grupy chorych, które same potrafią się ograniczać i nie wymaga specjalnej farmakoterapii, oprócz stosowania środków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Bostonka ustępuje samoczynnie zwykle po siedmiu dniach. Można ją odróżnić od ospy przyglądając się usytuowaniu zmian naskórnych. Przy ospie krosty pojawiają się na owłosionej skórze głowy, czego nie zaobserwujemy przy bostonce.

Po pęknięciu pęcherzyków w trakcie ospy wietrznej pojawiają się swędzące strupki, a bostońską wysypkę charakteryzują podłużne pęcherze na czerwonym podłożu. Diagnozę najlepiej zostawić lekarzowi. Warto jednak zgłosić swoje podejrzenia przy rejestracji, aby uniknąć rozprzestrzeniania choroby.

Comments are closed.