Ceny ropy nadal będą spadać

Dziza Sierpień 23, 2015 Możliwość komentowania Ceny ropy nadal będą spadać została wyłączona

spadek cen ropy naftowej

Pomimo faktu, że ceny ropy na świecie cały czas spadają, kierowcy nie mogą cieszyć się z obniżek cen paliw. Nie nadążają one za zmianami. Aktualnie najtaniej zatankować można na Śląsku, najwięcej zaś za pełen bak zapłacimy w Zachodniopomorskim.

Światowe ceny ropy nie przekładają się na ceny paliw u dystrybutorów. Jest to zbyt złożona zależność, aby było to takie proste. Przede wszystkim warto pamiętać, że na cenę paliwa składania się również akcyza oraz podatek VAT. Do tego dochodzi oczywiście marża sprzedawcy detalicznego. Dlatego ceny na stacjach benzynowych nie dostosowują się do światowych cen ropy tak szybko.

To prawdopodobnie nie koniec obniżek cen ropy. Głównym powodem stanu rzeczy jest przede wszystkim porozumienie, do jakiego doszło pomiędzy USA i Iranem (to jeden z głównych producentów ropy naftowej na świecie). Ropa z Iranu zostanie dopuszczona do obrotu na światowych giełdach. Dzięki temu jej cena może spaść nawet poniżej 40 dolarów za baryłkę. Istotne jest również to, że na stałym poziomie utrzymuje się wydobycie ropy z krajów należących do porozumienia OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową).

Aktualne ceny ropy (czyli około 45 dolarów za baryłkę) są najniższe od lat. Ostatni raz można było nabyć ten surowiec w podobnej cenie w okolicach roku 2008. Eksperci uważają, że ceny będą cały czas spadać. Trend jest zniżkowy, i ceny na stacjach benzynowych będą się do niego dostosowywać. Aktualnie możemy cieszyć się z najniższych od pół roku cen obydwu najpopularniejszych paliw, czyli oleju napędowego i benzyny Pb95.

Spis przygotowany przy współpracy z serwisem onebank.pl.

Comments are closed.