Boko Haram

Dziza Czerwiec 4, 2015 Możliwość komentowania Boko Haram została wyłączona

Boko Haram (pełna nazwa to Jama’atu Ahlis Sunna Lidda’Awati Wal-Jihad) to zorganizowana, militarna organizacja ekstremistyczna, związana z islamem. Powstała w Nigerii, gdzie znajdowała się jej centrala do czasu śmierci założyciela i przywódcy, Ustaza Mohammeda Yusufa. Obecnie kierownictwo nad grupą przejęła rada złożona z 20 osób, prawdopodobnie przebywających na terenie Czadu i w Kamerunie. Boko Haram wpisana jest na listę organizacji terrorystycznych Departamentu Stanu USA.

Ustaz Mohammed YusufUstaz Mohammed Yusuf założył grupę Boko Haram w Maiduguri w 2002 roku. W czasie wywiadu udzielonego BBC w 2009 roku, Mohammed Yusuf powiedział:

System szkolnictwa, oparty na europejskich wzorcach, niszczy wiarę w jednego Boga i powinien zostać odrzucony

My wierzymy, że deszcz jest tworem bożym, a nie skutkiem parowania wymuszonego przez słońce i kondensacji powodującej opady” – powiedział Ustaz Mohammed Yusuf w czasie wywiadu dla BBC.

Rebelia oraz działania sił rządowych przyniosły do połowy 2013 cztery tysiące ofiar. Jednym z bardziej nagłośnionych aktów agresji był incydent, w którym trzydziestu siedmiu terrorystów z organizacji Boko Haram zginęło w wyniku ataku nigeryjskiej armii. Oddziały z 7 Dywizji armii nigeryjskiej, wsparte przez siły powietrzne, dokonały uderzenia na obóz terrorystów, mieszczący się w miejscowości Alagarno.

Żołnierze armii nigeryjskiej zniszczyli trzy uzbrojone pickupy Toyota Hilux i kilka motocykli. Poza tym udało im się zdobyć broń i amunicję, należącą do członków Boko Haram. Kilkunastu terrorystów zostało rannych, lecz udało im się uciec.

Boko Haram nadal jest odpowiedzialna za szereg krwawych ataków na terytorium kraju

boko haram

Organizacja terrorystyczna Boko Haram walczy o ustanowienie w Nigerii prawa szariatu. Organizacja odpowiedzialna jest za szereg krwawych ataków i morderstw bezbronnych mieszkańców kraju.

Trzydziestego września 2013 roku terroryści z Boko Haram zaatakowali kampus przy akademii rolniczej w Yobe (północno wschodnia Nigeria). Terroryści zaatakowali wczesnym rankiem, podpalali sale i strzelali do śpiących studentów.

W ataku w Yobe zginęło pięćdziesiąt osób, ponad tysiąc trzeba było ewakuować.

21 października 2013 członkowie Boko Haram zaatakowali przy granicy z Kamerunem, w okolicach miasta Logumani. Tym razem zamordowali dziewiętnaście osób. Dwie zastrzelili, a pozostałe zamordowali przy pomocy maczet i siekier.

Nazwa Boko Haram oznacza „zachodnia edukacja to świętokradztwo/grzech”.

boko haram

Armia nigeryjska nie ma litości dla terrorystów z Boko Haram

Terroryści z Boko Haram są bezlitośni dla cywilów ale armia nigeryjska również stosuje w walce z nimi radykalne metody. Raport Amnesty International mówi o tym, że w pierwszej połowie 2013 roku w aresztach wojskowych armii nigeryjskiej zmarło prawie tysiąc osób. Informacje te autorzy raportu mieli pozyskać od wysokiego rangą oficera armii nigeryjskiej.

Zdaniem autorów raportu, niektóre osoby, które są podejrzane o przynależność do Boko Haram, są rozstrzeliwane, duszone albo ranione strzałem w stopę i pozostawiane do śmierci z wykrwawienia. Amnesty International mówi w swoim raporcie o tym, że najwięcej zgonów ma miejsce w Damaturu w stanie Yobe oraz w Maiduguri w stanie Borno, skąd wywodzi się Boko Haram.

Przemoc rodzi przemoc

W wywołanej przez terrorystów wojnie zginęło już ponad cztery tysiące osób. Terroryści nie mają litości dla nikogo – mordują maczetami, siekierami i strzałami z karabinów wszystkich, których uznają za swoich wrogów. Nic zatem dziwnego, że żołnierze armii nigeryjskiej nie mają dla nich litości. Ono bowiem, w przeciwieństwie do członków Amnesty International, mogą każdego dnia stracić w tej wojnie swoich bliskich, pozostawionych w wioskach i małych miasteczkach. Bliskich, którzy mogą zostać posiekani maczetą, zastrzeleni, podpaleni żywcem, bez względu na to, czy są studentami, rolnikami czy zwykłymi mieszkańcami małej miejscowości czy miasteczka.

Comments are closed.